Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Nad kwiatami w doniczkach latają muszki? To mogą być ziemiórki. Jak je zwalczać?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Nad kwiatami w doniczkach latają muszki? To mogą być ziemiórki. Jak je zwalczać?
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 20.02.2022r.

Czasem widać latające wokół doniczek malutkie czarne muszki przypominające nieco wyglądem owocówki. Warto się przyjrzeć, czy nasze kwiaty nie zmizerniały, a nad nimi nie latają muszki. Dorosłe osobniki nie stwarzają zagrożenia dla roślin uprawnych, ale ich larwy już tak. Sa to ziemiórki.

Ziemiórki czasem pomagają roślinom, ale są jednak szkodnikami

Ziemiórki to muchówki o czarnym kilkumilimetrowej długości ciele i przezroczystych skrzydłach. Larwy ziemiórek osiągają długość 7 mm, mają czarną główkę i przezroczyste ciało z widocznym wewnętrznym przewodem pokarmowym. Samice, które żyją nie dłużej niż 7 dni, składają jaja w ziemi. Po upływie około 4 dni wykluwają się z nich larwy, które żerują na korzeniach roślin doniczkowych przez 2 tygodnie, po czym ulegają przepoczwarzeniu w stan poczwarki, a następnie stają się dorosłymi muszkami gotowymi do rozmnażania.

r e k l a m a

Te szkodniki czasem robią również dobrą robotę. Gdy jest ich mało, nie szkodzą roślinom, bowiem odżywiają się martwą materią organiczną. Jednak w miarę upływu czasu ich populacja się powiększa, a materii zaczyna brakować. Wtedy zaczynają podgryzać korzenie i podstawę łodyg.

Jak się pozbyć tych niechcianych lokatorów?

r e k l a m a

Na przykład stosując środki chemiczne, np. Decis 2.5 EC. Lepiej jednak sięgnąć po domowe sposoby, równie skuteczne. Jednym z nich jest wyciągnięcie rośliny z doniczki i wytrząśnięcie reszty podłoża spomiędzy korzeni. Podłoże można wynieść w mroźne dni na zewnątrz i przemrozić, co zniszczy ziemiórki. Oglądamy dokładnie korzenie i jeśli nie gniją, możemy roślinę uratować, zanurzając korzenie z dolną częścią rośliny w miksturze sporządzonej z litra wody i łyżki ogrodniczego mydła potasowego, najlepiej z dodatkiem wywaru z wrotyczu, czosnku lub pokrzywy. Można dodać również łyżkę denaturatu. Po upływie doby wyjmujemy roślinę z mikstury i sadzimy do świeżego podłoża torfowego. To opatrzone symbolem lilijki jest wolne od patogenów. Nie zapominajmy także o dokładnym umyciu doniczki, ponieważ na niej również mogą bytować jaja ziemiórek. Myjemy doniczkę dokładnie przy użyciu szczoteczki do rąk w takiej samej miksturze, w której moczyliśmy rośliny. Co ważne, żeby pozbyć się ziemiórek, warto tę metodę zastosować w przypadku wszystkich roślin domowych.

Inną skuteczną metodą jest przesuszenie podłoża, ponieważ ziemiórki lubią wilgotne środowisko. Jednak to nie zdaje egzaminu w uprawie roślin wrażliwych na przesuszenie. Jeśli rośliny nie lubią przesuszenia, podlejmy je naparem z czosnku, który przygotowujemy z rozgniecionej główki czosnku zalanej 2 szklankami wrzącej wody. Po wystudzeniu napar uzupełniamy wodą do półtora litra i podlewamy rośliny.

Pułapki na latające muszki

Warto zastosować pułapki, które wyłapią latające muszki. Mogą to być kupione żółte tablice lepowe bądź pułapki wykonane samodzielnie. Wykonanie pułapki jest proste – wystarczy żółty wabiący kubek, który napełniamy do jednej trzeciej wodą z dodatkiem łyżeczki octu i łyżeczki płynu do naczyń. Jeśli nie mamy żółtego kubka, wodę zabarwiamy kurkumą. Zarówno ocet, jak i żółte zabarwienie przyciągnie ziemiórki, które się w płynie potopią.

Sprawdzamy zdrowotność korzeni roślin doniczkowych. Jeśli zauważymy uszkodzenia i małe przezroczyste larwy w podłożu, to więcej niż pewne, że mamy ziemiórki

  • Sprawdzamy zdrowotność korzeni roślin doniczkowych. Jeśli zauważymy uszkodzenia i małe przezroczyste larwy w podłożu, to więcej niż pewne, że mamy ziemiórki

Małgorzata Wyrzykowska

Fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 7/2022 na str. 69. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a