Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nadchodzą mrozy, pochowaj pelargonie i inne kwiaty

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Nadchodzą mrozy, pochowaj pelargonie i inne kwiaty
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 20.11.2022r.

Jesień jest ciepła i słoneczna, ale niech nas tym nie zmyli. Może niebawem nastąpić załamanie pogody i będzie to ostatni moment, by zabezpieczyć rośliny balkonowe. Jeśli się nimi w porę nie zajmiemy, w przyszłym roku nie będą zdobiły naszych tarasów i balkonów.

Aby przechować na następny sezon

Najczęściej do pomieszczeń trafiają pelargonie, ukośnice, surfinie, ciekawe rośliny egzotyczne, takie jak datura, oleander, oliwka, cytrusy czy palmy. Aby zapewnić wrażliwym roślinom bezpieczne przezimowanie, musimy dysponować widnym pomieszczeniem, w którym temperatura będzie oscylowała w okolicach 5–10°C. Takie temperatury trudno utrzymywać w części mieszkalnej, lecz weranda, widna piwnica, garaż czy klatka schodowa mogą spełnić wymagane warunki.

W przypadku pelargonii do przezimowania pozostawiamy tylko rośliny zdrowe, w dobrej kondycji, gdyż tylko te gwarantują kwitnienie za rok, a pobrane z nich sadzonki będą również zdrowe i silne. Starajmy się nie przechowywać roślin starszych niż dwuletnie. Z czasem tracą swoje walory. Warto pamiętać, że najpiękniej i najobficiej kwitną rośliny w pierwszym roku po ukorzenieniu. Jeżeli rośliny ros­ły w pojemnikach, przenosimy je w takim stanie do wybranego pomieszczenia. Jeżeli na rabacie – wykopujemy je z gruntu i przesadzamy do doniczek lub skrzyni z ziemią ogrodową, podłożem kwiatowym lub piaskiem i drenażem na dnie. Po przeniesieniu należy je przyciąć. Ostrym nożem skracamy pędy nad węzłem na około 20 cm wysokości. Usuwamy również wszystkie żółknące i suche liście. Podczas całego okresu przechowywania podlewamy rośliny sporadycznie, około 3–4 razy w ciągu całej zimy. Od połowy stycznia rozpoczynamy pobudzanie rośliny.

r e k l a m a

Jakie miejsce będzie najlepsze dla oleandrów i fuksji?

Jeśli zaś chodzi o oleandry, fuksje czy heliotropy, to, podobnie jak pelargonie, najobficiej kwitną, gdy są młode, dlatego nie przechowujemy ich dłużej niż 2–3 lata. Dla nich znajdźmy również miejsce w jasnych i chłodnych pomieszczeniach. Mogą także spędzić zimę w pokoju blisko okna – pod warunkiem że temperatura otoczenia nie przekracza 18°C. Przez całą zimę regularnie je podlewamy. W związku z tym, że roś­liny te są stosunkowo krótkotrwałe, z okazów 2–3-letnich roślin pod koniec lutego pobieramy sadzonki.

Lantana, werbena, datura, uczep, nierembergia czy kocanka włochata wymagają przeniesienia na okres zimy do chłodnych i jas­nych pomieszczeń. Pospolitą daturę zazwyczaj uprawiamy w donicach, w których przenosi się je do pomieszczeń o temperaturze od 5 do 10°C. Przycinamy ją o jedną czwartą i przenosimy do wilgotnej piwnicy z temperaturą 2–5°C. W czasie zimy kilkakrotnie roślinę podlewamy, aby nie dopuścić do przesuszenia.

fot. Magdalena Paulinek

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Piątkowska: powinniśmy zmienić Zielony Ład ze względu na widomo głodu"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a