Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nornica w ogrodzie - jak walczyć z tym szkodnikiem?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Nornica w ogrodzie - jak walczyć z tym szkodnikiem?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 16.04.2022r.

Choć nornice przypominają myszy, nie są tymi samymi zwierzętami. Są jednak uciążliwym szkodnikiem naszych upraw. Obecność nornicy w ogrodzie zauważmy dzięki tunelom, które gryzoń kopie nisko pod ziemią. W jaki sposób pozbyć się nornic z ogrodu, zanim doszczętnie zniszczą uprawy?

Jak wygląda nornica?

Nornica ruda (Myodes glareolus) jest niewielkim ssakiem z rzędu gryzoni (Rodentia), która należy do podrodziny karczowników. Karczownikowate żyją w norach i magazynują zapasy pożywienia, zamieszkują głównie umiarkowaną i chłodną strefę Półkuli Północnej, poza jednym gatunkiem zamieszkującym północną Afrykę. Ogółem do rodzaju Myodes należy kilka gatunków, jednak w Polsce w środowisku naturalnym występuje wyłącznie ww. nornica ruda, która żyje zazwyczaj ok. 2–3 lat.

Długość ciała nornicy wynosi ok. 15 cm wraz z ogonem, jest więc niewielkim ssakiem. Ma duże, czarne i przypominające koraliki oczy, lekko zaostrzony pyszczek, szerokie, duże uszy, różowy nos. Ubarwienie szaro-rudawe, a bokach i stronie brzusznej szarawe lub białe. Ogon dwubarwny – z góry ciemniejszy, a z dołu jaśniejszy, słabo owłosiony, z pierścieniowo ułożonymi łuskami.

Rozród nornicy rudej jest ściśle związany z okresem największej dostępności pożywienia. Ciąża trwa około 3 tygodni i może powtórzyć się 3–4 razy w roku. Samice rodzą zazwyczaj 3–5 (do 7) ślepych i nieowłosionych młodych. Młode rosną szybko i po około 25 dniach opuszczają gniazdo.

r e k l a m a

Jak odróżnić nornicę od pozostałych zwierząt?

Nornica ruda, często niepoprawnie nazywana przez niektórych nornicą polną, jest uciążliwym szkodnikiem.

Nornice różnią się od innych podobnych im zwierząt, z którymi jest mylona (np. z myszą polną, karczownikiem albo ryjówką), zarówno wyglądem, środowiskiem życia, szkodliwością i wpływem na otaczający ekosystem.

Tak chociażby, mysz polną od nornicy rudej odróżnimy po dłuższym ogonie, mniejszych uszach i ostrzej zarysowanym pyszczku.

Z kolei ryjówka nie jest gryzoniem, tylko nieszkodliwym ssakiem owadożernym. Dodatkowym atutem ryjówki jest zwalczanie szkodliwych owadów i ślimaków, objętym ochroną gatunkową.

Czy żywią się nornice i dlaczego są szkodnikami?

W okresie wegetacyjnym nornica zjada zarówno liście roślin, owady i ich larwy, nasiona, pąki drzew, korę, porosty, a jesienią i zimą -  owoce, nasiona, nadziemne częściami roślin zielonych, kłącze oraz różne bezkręgowca, w tym dżdżownice.

Gryzoń ten gromadzi zapasy nasion, jagód i młodych pędów drzew.

W przypadku niedoborów pożywienia zjada korę młodych drzew, krzewów liściastych oraz róż.

W sadach zjada owoce i ogryza korę z cienkich gałęzi starszych drzew oraz pnia i kątów gałęzi młodych drzewek.

r e k l a m a

Jak pozbyć się nornicy? Zwalczanie i odstraszanie

Nie jest łatwo i przyjemnie pozbyć się nornic z naszego ogrodu, ale dość skutecznych metod naturalnych i chemicznych jest wiele.

  •  „Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem” ­ stara jak świat prawda sprawdza się i tutaj. Wspieranie wrogów naturalnych szkodników, czyli drapieżników takich jak: lis, kuna domowa i leśna, łasica i tchórz, myszołów, puszczyk, sowa płomykówka i uszata, jastrząb, sokół i krogulec, biały i czarny bocian, czapla. A także domowe psy i koty.
    Aby zaprosić ptaki drapieżne do ogrodu - w ogrodzie warto ustawić kilka wysokich tyczek z poprzeczką, na których mogą przysiąść i prowadzić obserwację terenu.
  • Sadzenie roślin odstraszających nornice za pomocą zapachu, np. czosnek, mięta, rumianek, cesarska korona, wilczomlecz, nostrzyk, gorczyca, czarna porzeczka.
  • Metody mechaniczne zwalczania nornicy, czyli takie które utrudnią albo uniemożliwią nornicom życie w naszym ogrodzie, np. przekopywanie gleby, usuwanie chwastów, osłonki na drzewa oraz wspomaganie się poprzez wkładanie do tuneli ząbków czosnku, liści orzecha włoskiego albo żywotnika., wysuszone pędy bzu.
  • Odstraszacze akustyczne, które emitujące dźwięki o odpowiedniej częstotliwości.
  • Różnego rodzaju pułapki oraz  żywołapki, które służą do humanitarnego łapania szkodników. Taka żywołapka ma otwór wejściowy i mechanizm zamykający ten otwór.
  • Chemicznie: Jednak w tym przypadku należy uważać - stosowanie toksycznych substancji odbija się na całym środowisku, dlatego należy stosować bardzo rozważnie i tylko wtedy, gdy zawiodą inne metody.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Na ceny warzyw wpływ ma tylko pogoda. "Nikt nie pyta rolnika, jakie poniósł koszty""?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a