Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Ogródek pięknie pachnący, choć jednoroczny

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Ogródek pięknie pachnący, choć jednoroczny
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 27.03.2021r.

W poprzednim numerze opisaliśmy uprawę ziół wieloletnich. W tym zajmiemy się uprawą roślin ziołowych i przyprawowych jednorocznych. Pod zioła aromatyczne dobrze jest przeznaczyć stanowiska blisko miejsca wypoczynku, by móc cieszyć się ich aromatem podczas wieczornego relaksu, ale możemy też posadzić je w misach czy pojemnikach ustawionych na tarasie.

Warto posiać majeranek i pietruszkę

Majeranek jest rośliną dorastającą do 30–50 cm, o drobnych listkach i intensywnym zapachu. Wymaga gleby pulchnej, bogatej w składniki pokarmowe, stanowiska słonecznego, niezbyt suchego. Rozstawa roślin w gruncie powinna wynosić 30 × 40 cm. Ponieważ majeranek rośnie wolno, warto jesienią przesadzić go do doniczek i uprawiać nadal w domu. Bazylię pospolitą i wiele jej kolorowych, aromatycznych odmian wysiewamy do pojemników w domu lub do ciepłego inspektu, a w drugiej połowie maja wysadzamy do gruntu w rozstawie 30 × 40 cm. Roślina dorasta do 50 cm wysokości. Wymaga stanowisk ciepłych, słonecznych, gleby pulchnej i zasobnej w składniki pokarmowe, a także podlewania w okresach suszy. Nie należy moczyć liści podczas nawadniania. Cząber ogrodowy dorasta do 40 cm wysokości, kwitnie na niebiesko, jasnoczerwono lub biało – w zależności od odmiany. Nasiona wysiewamy do pojemników, lekko przykrywając je ziemią. Pod koniec maja lub w czerwcu rozsadę wysadzamy na miejsce stałe w stanowiska słoneczne, glebę dobrze spulchnioną. 

r e k l a m a

Pietruszka to warzywo, które również warto uznać za zioło i to mocno aromatyczne. Do tej pory wysiewało się ją do gruntu, ale jest rośliną dość kapryśną i wiele czynników atmosferycznych źle na nią wpływa, szczególnie w fazie siewek. Czasem wystarczy ulewny deszcz, by nic z niej nie zostało. Właśnie teraz warto ją posiać w pojemniku, a gdy podrośnie, wysadzić do gruntu. Pietruszka długo kiełkuje i rośnie powoli, ale warto. Podczas przesadzania uważajmy, by nie uszkodzić korzenia. Pietruszka wymaga wilgotnego, dobrze uprawionego podłoża, ciepłego i słonecznego stanowiska.

Kolendra wymaga stanowiska słonecznego

Kolendra siewna dorasta do 70 cm. Nie sadźmy jej blisko miejsca, gdzie często przebywamy, gdyż wydziela dość nieprzyjemny zapach. Nasiona o korzennym aromacie są jednak doskonałym dodatkiem do potraw. Wysiane wczesną wiosną kiełkują po około 2 tygodniach.

r e k l a m a

Kolendra wymaga stanowiska słonecznego, pulchnej, dobrze uprawionej i zasobnej gleby. Koper ogrodowy dorasta do 60 cm wysokości. Nasiona wysiewamy bezpośrednio do gruntu od wiosny przez całe lato. Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru, wilgotnego, lecz nie podmokłego. Ogórecznik lekarski kwitnie na niebiesko, bardzo dekoracyjnie, pachnie zielonym ogórkiem. W kwietniu wysiewamy nasiona na stanowisku suchym, słonecznym, zasobnym, przepuszczalnym. Warto dosiewać go w ciągu roku, by uzyskiwać młode listki do potraw. Rośliny warto też przerywać, pozostawiając w rozstawie 40 × 50 cm, bo zbyt gęste są atakowane przez mączniaka. Pieprzyca siewna, czyli rzeżucha, jest łatwa w uprawie, bardzo szybko rośnie i jest mocno aromatyczna. Zbieramy ją, gdy osiągnie kilkanaście centymetrów wysokości – wtedy jest najsmaczniejsza. Wymaga stanowisk wilgotnych, lekko zacienionych. Trybula ogrodowa jest łatwa w uprawie i szybko się rozsiewa. Może dorastać do 50 cm wysokości, wydziela anyżkowy zapach. Do gruntu wysiewamy ją od początku kwietnia do sierpnia, gdyż najlepiej smakuje świeża i młoda.

Wybierać należy stanowisko lekko wilgotne, niezbyt mocno nasłonecznione. Pędy kwiatostanowe, które wytworzy, należy usuwać, bo rzutują na rozwój liści, na których nam zależy. Po kwitnieniu roślina zamiera.

Niebieskie gwiazdkowe kwiaty ogórecznika są jadalne, doskonałe do dekoracji surówek i innych potraw. A zamrożone w kostce lodu – jako dodatek do koktajl
  • Niebieskie gwiazdkowe kwiaty ogórecznika są jadalne, doskonałe do dekoracji surówek i innych potraw. A zamrożone w kostce lodu – jako dodatek do koktajl


Małgorzata Wyrzykowska

Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

189,00 zł

Cena regularna 219,00 zł

SPRAWDŹ

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a