Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Rodzimy, niewrażliwy na mróz i mało wymagający - dereń świdwa

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Rodzimy, niewrażliwy na mróz i mało wymagający - dereń świdwa
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 16.01.2022r.

Dereń świdwa to oryginalny i ozdobny krzew, który nie tylko jest łatwy w uprawie, ale również ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Jakich warunków potrzebuje dereń świdwa?

Często szukamy oryginalnych i egzotycznych roślin do naszych ogrodów, a niesłusznie zapominamy o wielu rodzimych i interesujących gatunków. Choć z pozoru dereń świdwa nie wyróżnia się szczególnymi walorami ozdobnymi, jest gatunkiem pionierskim, który wykazuje wiele cech pozwalających mu się przystosować do nowych terenów. Wyróżnia się skromnymi wymaganiami środowiskowymi, a przy tym jednak potrafi cieszyć oko. Tym bardziej, że ma wszechstronne zastosowanie. Warto mu się przyjrzeć niezależnie od tego, czy szukamy dopełnienia wielogatunkowej grupy, materiału na żywopłot, czy dużego krzewu soliterowego.

r e k l a m a

Czym wyróżnia się dereń świdwa?

Dereń świdwa (Cornus sanguinea) zalicza się do rodziny dereniowatych. Czarne jagody, czyli owoce derenia, są jadalne. Krzew ten jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce, jak i również w pozostałych częściach Europy Środkowo-Wschodniej aż po Kaukaz.

r e k l a m a

Dereń wyróżnia się m.in.:

  • dość zwartym pokrojem, który urozmaicony jest zielonymi, jajowatymi liśćmi;
  • liście jesienią przebarwiają się na jasnoczerwony odcień;
  • gałązki, które od sezonu wiosennego są koloru brązowego, jesienią przebarwiają się na kolor czerwony (przepięknie kontrastują z śnieżnym puchem);
  • w okresie wiosenno-letnim wydaje drobne, białe kwiatki zbierające się w baldachy o średnicy do 7 cm rozpiętości.

Uprawa i pielęgnacja derenia świdwy

Dereń świdwa jest całkowicie mrozoodporny i mało wymagający. Dobrze rośnie na wszystkich rodzajach gleb, także na stanowiskach suchych oraz lekko podmokłych. Świetnie znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego często sadzony jest w miastach. Może rosnąć w półcieniu, ale jego liście i pędy najlepiej wybarwiają się rosnąc w pełnym słońcu.

Przed zasadzeniem derenia świdwy w ogrodzie warto zastanowić się nad jego lokalizacją, ponieważ potrafi skutecznie zagłuszyć sąsiednie rośliny.  Krzew rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Najlepiej sadzić ukorzenione okazy zakupione w doniczkach wczesną wiosną lub na jesień.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Płacisz tylko

279,00 zł SPRAWDŹ

W pierwszym roku po posadzeniu dereń świdwa wymaga regularnego podlewania, szczególnie w czasie upalnego lata.

Dereń nawozimy najczęściej wiosną za pomocą nawozów mineralnych wieloskładnikowymi lub nawozami naturalnymi – rozłożonym obornikiem labo kompostem.

Najintensywniej u derenia świdwy wybarwiają się głównie młode jednoroczne pędy.Krzew wymaga regularnego cięcia, średnio co 2-3 lata, ale można także tylko lekko skracać pędy, aby krzew ładnie się zagęszczał. Co więcej bardzo dobrze znosi nawet silne cięcia, także te nisko nad ziemią. Zabieg cięcia derenia świdwy najlepiej wykonać wczesną wiosną albo i nawet na przedwiośniu. Krzewy sadzone w formie żywopłotów formowanych można przycinać także pod koniec lata.

W naturze spotyka się go w lasach i zaroślach, dlatego nadaje się do sadzenia w sąsiedztwie innych silnie rosnących krzewów oraz drzew.

Odmiana ‘Compressa’ ma wyższe wymagania w zakresie gleby, która powinna być umiarkowanie wilgotna i lekko zasadowa lub obojętna.

Oprac. Natalia Marciniak Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: zamiast doić krowy, musi chodzić po sądach"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a