StoryEditorOgród

Sałata łodygowa "głąbik krakowski" – jak uprawiać?

29.06.2019., 10:06h
We Francji zawsze uważano, że sałata jest czymś dla intelektualistów, toteż Francuzi nazywają ją zielem filozofów albo rośliną mądrości. W uprawie jest wiele form sałaty, dominują odmiany sałaty głowiastej masłowej, głowiastej kruchej, tzw. lodowej, a także ostatnio spotykane odmiany sałaty liściowej o czerwonych, zielonych czy kędzierzawych liściach zebranych w rozety.

Czym jest głąbik krakowski?

Nietypowa i mało znana jest sałata łodygowa, zwana też szparagową. W końcu XIX wieku była masowo uprawiana w okolicach Krakowa i nosiła wdzięczną nazwę „głąbik krakowski”. Dziś jest już zapomniana. Różni się od typowych odmian tym, że nie tworzy główek czy rozet liści, lecz częścią jadalną jest łodyga. Osiąga do 60 cm wysokości, jest soczysta, mięsista i chrupka.

Idealna na poplon

Roślina jest stosunkowo łatwa w uprawie. Ma mniejsze wymagania klimatyczno-glebowe niż jej głowiaste kuzynki. Najlepiej się udaje na glebach lekkich i średnich, zasobnych w próchnicę i jednocześnie dobrze zatrzymujących wodę, ale przepuszczalnych i szybko się nagrzewających. Nie wymaga gleb żyznych, co jest dużym plusem, bo sałat nie powinno się nawozić mineralnie. Preferuje gleby o odczynie pH 6,5–7,0. Polecana do uprawy jako przed- lub poplon. W wersji poplonowej nasiona wysiewamy pod koniec czerwca do połowy lipca. Jeśli zamierzamy uprawiać ją w tunelach, siew opóźniamy do połowy sierpnia.

Uprawa sałaty łodygowej na dwa sposoby

Są dwie metody uprawy – jedna z rozsady, druga to siew bezpośredni na miejsce...
Pozostało 61% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 10:56