Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Turkuć podjadek, czyli zmora naszych ogródków

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Turkuć podjadek, czyli zmora naszych ogródków
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 13.06.2021r.

Turkuć podjadek to szkodnik, głównie w warzywnikach. Wczesna uprawa w tunelach foliowych jest dla nich dobrym miejscem, ponieważ owady te uwielbiają nasłonecznione i ciepłe miejsca. Jak się ich pozbyć?

Turkuć uwielbia miękkie i wilgotne podłoże

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów, jego długość wynosi 6-7 cm, ciało jest cylindryczne i wydłużone o brunatnoszarej barwie. Na końcu odwłoka znajdują się dwie długie wyrostki. Kto raz go zobaczył, nie pomyli go z żadnym innym szkodnikiem. Producenci wczesnych warzyw pod osłonami narzekają na jego obecność w tunelach foliowych.
Turkuć najwięcej czasu spędza pod ziemią, gdzie szuka pożywienia. Owad ten uszkadza, podgryza rośliny - powodując straty w plonie, stąd tak wielka do niego niechęć ze strony rolników i działkowiczów. Dodajmy, że potrafi wbić się nawet na głębokość metra! Jego pożywienie to dżdżownice, ale nawet i spore ślimaki czy chrabąszcze. Na powierzchnię wychodzi w czasie okresu godowego, który trwa głównie od maja do czerwca. Co ciekawe, szkodnik wydaje wówczas donośne dźwięki.

r e k l a m a

Gleba, którą lubią turkucie to najczęściej wilgotne i miękkie podłoże organiczne. W swoich podziemnych norach turkucie budują komory lęgowe, w których samice opiekują się jajami i larwami. Komora lęgowa ma najczęściej rozmiary tenisowej piłeczki, ale znajdowano nawet wielokrotnie większe. W każdym sezonie lęgowym samica składa do 300 jaj, ale jedynie nieliczne młode dożywają dorosłości. Najczęściej padają ofiarą drapieżników, w tym innych turkuci. Dojrzałość osiągają dopiero po dwóch latach. 

Sposoby na pozbycie się szkodnika

Wytępienie turkucia wymaga sporego zachodu i odpowiednich metod, które nie zawsze mogą okazać się skuteczne. Nic tak nie przyciąga jak dawka nawozu końskiego, jego intensywny i specyficzny zapach jest dla niego niczym nektar dla pszczoły. Często producenci warzyw wykonują pułapki na bazie tego obornika.

r e k l a m a

Nietrudno poznać, gdzie żeruje. Rośliny więdną rządkami, gleba jest uniesiona, a w miejscu komory lęgowej ziemia jest lekko zapadnięta. W czerwcu i lipcu najlepiej zabrać się do wyłapywania, przy czym niszczenie larw to najlepsza metoda na zmniejszenie liczebności tych insektów w kolejnych latach.

Turkuć podjadek nie lubi oleju. Dlatego warto wydrążyć kanaliki w glebie, wlać trochę oleju, a szkodniki wyjdą na powierzchnię. Dzięki temu uda się je złapać.
 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a