Uprawa szpinaku i wyzwania z nią związane

Z uwagi na krótki okres wegetacji szpinak zwyczajny stosowany jest zarówno w uprawie przed-, jak i poplonowej. Jest warzywem bogatym w minerały i witaminy. Jego zaletą jest to, że jest mrozoodporny, ma małe wymagania co do gleby i można go uprawiać w kilku rzutach.
Czytasz 2 z 3 darmowych artykułów
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Szpinak lubi słońce
Szpinak nowozelandzki ma delikatniejszy smak od zwykłego szpinaku
r e k l a m a
Nasiona wysiewamy, po uprzednim moczeniu w ciepłej wodzie około 5 godzin, na głębokość 0,5 cm w marcu – kwietniu do doniczek lub kuwet wypełnionych podłożem dla rozsad. Po 15 maja rozsadę wysadzamy na miejsce stałe w rzędy co 50 cm. W początkowej fazie uprawy w gruncie pomagamy roślinie owijać się na podporach. Zbiór liści i pędów (też jadalne) następuje w lipcu. Przycinanie pędów jest bodźcem do lepszego rozkrzewiania.
Szpinak nowozelandzki, czyli trętwian czterorożny, jest wymarzony do uprawy letniej, gdyż nie boi się upałów. Botanicznie ma niewiele wspólnego ze szpinakiem. Ma delikatniejszy smak od zwykłego, a liście są bardziej mięsiste. Roślina tworzy długie, dorastające do 1 m długości, pokładające się pędy. Z uwagi na długi okres wegetacji (40 dni) najlepiej uprawiać go z rozsady. Rozsadę wysadzamy po 15 maja na miejsce stałe w odstępach 60 × 60 cm. Uszczykując wierzchołki pędów młodych roślin, uzyskamy większe plony.
Szpinakowi drzewiastemu półcień nie przeszkadza
Szpinak truskawkowy, inaczej komosa rózgowa, jest rośliną dorastającą do 50 cm, o jadalnych liściach przypominających w smaku szpinak oraz owocach o smaku truskawki, a zapachu buraka ćwikłowego. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu w maju, pod osłony w kwietniu. Przed siewem warto nasiona namoczyć na 6–12 godzin w ciepłej wodzie. Po upływie około 10–14 dni następują pierwsze wschody. Liście przyrządzamy jak szpinak, natomiast owoce spożywamy jak truskawki.

- Komosa rózgowa, czyli szpinak truskawkowy
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay

Ten produkt może Ciebie zainteresować
Egzemplarz Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 20-21/2020
