Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W jaki sposób przedłużyć żywotność niektórych warzyw?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
W jaki sposób przedłużyć żywotność niektórych warzyw?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 10.09.2022r.

Jak najłatwiej tego dokonać? Rośliny, rosnąc latami na tym samym stanowisku, wyradzają się. Z czasem przestają obficie rodzić, wydając coraz słabszy plon. Należy je odmłodzić, nie tracąc przy tym cennych i przydatnych gatunków.

Jak najłatwiej tego dokonać? Rośliny, rosnąc latami na tym samym stanowisku, wyradzają się. Z czasem przestają obficie rodzić, wydając coraz słabszy plon. Należy je odmłodzić, nie tracąc przy tym cennych i przydatnych gatunków.

r e k l a m a

Chrzan- jedna z najstarszych roślin przyprawowych 

Jednym z warzyw, które rozmnażamy późnym latem lub wczesną jesienią, jest chrzan – jedna z najstarszych roślin przyprawowych. Sadzonki chrzanu o średnicy około 1,5 cm powinny mieć około 30 cm długości. Pozyskujemy je jesienią, a następnie przechowujemy w wilgotnym piasku do wczesnej wios­ny, gdy tylko można rozpocząć prace uprawowe (zwykle marzec). Nie zapominajmy o oznaczeniu biegunowości. Najlepiej górny koniec uciąć poziomo, dolny ukośnie. W ten sposób wiosną będzie wiadomo, jak umieścić sadzonkę w podłożu. Na około 2 tygodnie przed planowanym sadzeniem korzenie należy umieścić w wilgotnym piasku w pomieszczeniu o temperaturze około 10°C. Tuż przed sadzeniem korzenie przecieramy ostrym materiałem, którym zlikwidujemy wyrastające korzenie boczne. Pozostawiamy jednak około dwucentymetrowe końcówki bez przecierania. Tym sposobem uzyskamy długie i ładne sadzonki, które umieszczamy lekko ukośnie w płytkie rowki, zachowując odstęp w rzędach co 30 cm, natomiast rzędy wyznaczamy w odległościach co 60 cm. Górna końcówka powinna się znajdować około 3 cm pod powierzchnią ziemi, natomiast dolny znajdzie się około 15 cm pod powierzchnią.

Kwaśne liście szczawiu. Jak go uprawiać?

Co prawda, szczaw uprawia się głównie z siewu nasion wprost do gruntu, ale można go również rozmnażać przez podział. Najlepsze do tego są dwu-, trzyletnie karpy. Jest to roślina wieloletnia, lecz co 3–4 lata warto ją przesadzać, gdyż z upływem lat traci wigor i zamiera. W celu pozyskania sadzonek należy wykopać całą karpę, a następnie podzielić ją na mniejsze sadzonki, które umieścimy w podłożu w rozstawie 10 cm w rzędzie i odstępie 30 cm między rzędami. Szczaw jest jednym z nielicznych warzyw, które dobrze znoszą zacienienie. Można go posadzić, na przykład, pod drzewem, ale należy pamiętać o utrzymaniu wilgotności.

r e k l a m a

Jak uprawiać rabarbar ?

Sadzonki rabarbaru pozyskujemy z karp około 5-letnich. Wykopujemy je w całości z wykorzystaniem wideł szerokozębnych. Po wydobyciu karpę dzielimy ostrym nożem tak, by płaszczyzna cięcia była jak najmniejsza. Każda z sadzonek powinna mieć minimum 2 pąki liściowe i 2–3 zdrowe korzenie. Sadzonki po podziale pozostawiamy na około 2 dni, by powierzchnia cięcia zaschła. Dodatkowo warto posypać korzenie popiołem drzewnym, który ochroni je przed infekcją chorób grzybowych. Sadzonki umieszczamy w glebie w rozstawie 100 cm między rzędami i 50 cm w rzędzie.

Do dzielenia roślin wybieramy dni pochmurne, ale suche, by nie narażać sadzonek na więdnięcie. Jeśli sadzonki są małe i rachityczne, lepiej pierwszy rok uprawy prowadzić na rozsadniku, a gdy podrosną – przenieść na miejsce stałe.

Kiedyś rabarbar uprawiano jako roślinę ozdobną

  • Kiedyś rabarbar uprawiano jako roślinę ozdobną

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 36/2022 na str. 65.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a