StoryEditorOgród

Zabezpiecz przed zimą elementy drewniane w ogrodzie

31.10.2018., 17:10h
To ostatni moment, by zająć się drewnianymi konstrukcjami. Konserwacja ma za zadanie zabezpieczyć je przed wilgocią i zimnem, a co za tym idzie, przed działaniem pleśni i grzybów, które prowadzą do osłabienia struktury drewna. Zanim jednak położymy nań warstwę ochronną, należy odpowiednio przygotować podłoże.

Papier ścierny i woda

Nie ma znaczenia, czy to jest drewno surowe, czy pokryte było wcześniej powłoką ochronną, powinniśmy dokładnie powierzchnię osuszyć, wyczyścić i pozbawić śladów biologicznej korozji. Ponieważ elementy architektury drewnianej impregnujemy metodą powierzchniową, dlatego tak ważne jest samo jej przygotowanie. Odpowiednio przygotowane podłoże zapewni bezproblemowe wniknięcie impregnatu w pory drewna.

Jeżeli mamy do czynienia z elementami nowymi, powierzchnię wystarczy dokładnie umyć i odtłuścić. W przypadku drewna woskowanego, ważne jest pozbawienie go warstwy wosku, wyszlifowanie powierzchni i odpylenie z resztek. Jeśli natomiast nasza konstrukcja jest pokryta warstwą lakieru, lazury czy farby, należy pozbawić ją starej powłoki, wykorzystując do tego celu drobnoziarnisty papier ścierny lub odpowiedni preparat do usuwania powłok. Powierzchnię następnie myjemy wodą z dodatkiem detergentu i zostawiamy do przeschnięcia na około dobę, po czym szlifujemy i odpylamy.


Fot. Małgorzata Wyrzykowska

Są przypadki, że nasze powłoki nie wymagają gruntownej naprawy, bo zostały dobrze zabezpieczone przed korozją. Wówczas wystarczy odnowić warstwę zabezpieczającą lazurą, lakierem czy woskiem lub olejem. Pamiętajmy jednak, by dobierać preparaty do dotychczas stosowanych, a także by odpowiednio przygotować powierzchnię przez przeszlifowanie papierem ściernym i odpylenie.

Lazury, oleje i inne impregnaty

Skutecznie zabezpieczymy powierzchnię przed działaniem grzybów, pleśni i szkodników, powlekając ją impregnatami do drewna. Ze szczególną dbałością zabezpieczamy konstrukcje pozostające przez cały rok na zewnątrz, one bowiem najbardziej są narażone na czynniki atmosferyczne. Każdy impregnat będzie dobrze spełniał swą funkcję, jeśli zadbamy o czystość podłoża oraz nałożymy kilka warstw preparatu. W przypadku drewna nowego, zdrowego, wystarczy nałożenie dwóch warstw impregnatu. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać ok. 15 minut i ponownie przystąpić do malowania. Przy starszym, podniszczonym drewnie wykonujemy minimum trzykrotne pokrycie, dwa razy w odstępie kwadransa, natomiast trzecią warstwę nakładamy po upływie 12 godzin. Innym preparatem do konserwacji drewnianych powierzchni są lazury do drewna. Wykorzystujemy je najczęściej do wykończeń stylowych konstrukcji ogrodowych, tj. pionowych elewacji domków, altan, okiennic, balustrad, drzwi. Te preparaty są przeznaczone głównie do powlekania drewna pozostającego na zewnątrz. W zależności od rodzaju preparatu, możemy uzyskać dodatkowy efekt podkreślenia słojów drewna. Lazury zawierają multifiltry UV, chroniące przed szarzeniem czy łuszczeniem drewna, a tworzona przez nie warstwa ochronna jest wodoodporna, chroni materiał przed penetracją wody i wilgoci. W przypadku konstrukcji poziomych, np. powierzchnie tarasu, balkonu, czy nawet mebli, stosujemy specjalne oleje, które wnikają w głąb drewna, impregnują je i nadają matowe wykończenie.

Małgorzata Wyrzykowska
(Fot. Pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 21:49