Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zrób to sam – jak zbudować szklarnię ze starych okien?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Zrób to sam – jak zbudować szklarnię ze starych okien?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 06.11.2021r.

Jak wykonać małą szklarnię przydomową wykorzystując do tego stare okna? Jedno jest pewne, ta ogrodowa konstrukcja jest atrakcyjna pod względem ceny i czasu montażu, czego doskonałym przykładem jest szklarnia wykonana z używanych wcześniej okien. Czym jeszcze charakteryzuje się taka konstrukcja?

Daj nowe „życie” starym rzeczom

Wykorzystanie raz już użytych materiałów to jedna z cech gospodarki o cyklu zamkniętym, której jesteśmy ogromnymi zwolennikami. Zasoby naszej planety są ograniczone, przez co musimy z nich jak najrozsądniej korzystać. Jeśli tylko mamy szansę zrobić coś ze „starych” rzeczy, zamiast kupować nowe, powinniśmy tak zrobić. Co ciekawe, szklarnie ogrodowe zbudowane przy wykorzystaniu starej stolarki okiennej są bardzo powszechne.

Decydując się na taką niekosztowną propozycję należy zwrócić uwagę, aby drewniane ramy okien nie były spróchniałe i zniszczone, a szyby spękane. Nieuszkodzone okna zapewnią wytworzenie właściwego mikroklimatu wewnątrz szklarni, dostarczając roślinom tak potrzebnego światła.

Jeżeli w naszym projekcie zastosujemy tak wyeksploatowane materiały, nie będziemy mieć gwarancji, że nasza szklarnia spełni swoje zadanie i ochroni oraz zapewni wzrost kwiatów lub warzyw. 

r e k l a m a

Na co zwrócić szczególną uwagę przy budowie szklarni z okien?

Przy stawianiu szklanej szklarni należy zadbać o takie parametry jak:

 • Dobre oświetlenie;
 • Obowiązkowa orientacja z północy na południe;
 • Sucha gęsta gleba;
 • Obszar bezwietrzny;
 • Witryna musi być płaska;
 • Brak wód gruntowych w miejscu jej ustawienia.

Jak zbudować szklarnię?

 1. Przed budową warto sobie rozrysować projekt, jak ma wyglądać nasz konstrukcja.
 2. Najważniejszą rzeczą przy budowie szklarni z okien jest budowa fundamentu, w związku z tym, że stare okna są ciężkie. Bardzo często wykorzystuje się tu podkład z paskami.
 3. Ostateczny koszt będzie zależał od naszego budżetu i tego czy faktycznie chcemy wszystkie etapy wykonać samodzielnie, czy może np. na pewnych etapach skorzystać z pomocy specjalistów.
 4. Dla majsterkowiczów dopiero zaczynających przygodę z pracami metodą gospodarczą, ale pełnych zapału, polecamy przejrzenie zasobów Internetu. W sieci można znaleźć wiele ciekawych filmików instruktażowych, porównać sposoby wykonania, pozyskać opinie czego unikać. Dobry fundament to podstawa, ponieważ zapewnia solidność całej konstrukcji i jej wytrzymałość na lata.
 5. Kolejnym etapem jest montaż ramy do szklarni z przygotowanych drewnianych ram, które są mocowane ze sobą za pomocą wkrętów samogwintujących i metalowych narożników. Z kolei ramy okienne należy przymocować do drewna za pomocą wkrętów samogwintujących. Pamiętajmy o uszczelnieniu „dziurawych” miejsc, tak aby nie było przeciągu.
 6. Ostatnim etapem budowy jest montaż dachu, który może być jedno- lub dwu-spadowy. Dobrym materiałem na dach, oprócz ram okiennych, jest folia albo panele poliwęglanowe.

r e k l a m a

Zobacz także: Jak samemu zrobić huśtawkę ogrodową?

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a