r e k l a m a
Partner serwisu
Partner
Hodowla Zwierząt
Świnie
Genetyka w profesjonalnej produkcji trzody chlewnej daje zwierzęta stada podstawowego o bardzo wysokiej wydajności, łatwo adaptujące się do różnych warunków chowu i dostarczające licznych miotów prosiąt.
hodowla
Mirosław Angielczyk od 30 lat zajmuje się uprawą i wykorzystaniem ziół. Jeszcze do niedawna wszystkie wytworzone w jego firmie produkty ziołowe przeznaczone były wyłącznie dla ludzi. 4 lata temu pasjonat ziół z Podlasia zajął się także produkcją ziołowych dodatków paszowych dla zwierząt.
Bydło mięsne
Jeszcze kilka lat temu Tomasz Rasiński produkował mleko, by ostatecznie przestwić gospodarstwo na bydło mięsne. Jak przyznaje, obecnie – po w wcześniejszym zbadaniu rynku – rozważa sprzedaż bezpośrednią mięsa wołowego. – Są chętni na bezpośredni zakup wołowiny od hodowcy i mam nadzieję, że uda się podpisać stosowną umowę, która otworzy przed nami taką możliwość – mówi pan Tomasz.
W okresie letnim, szczególnie wtedy, gdy panują wysokie temperatury, producenci trzody chlewnej borykają się z tzw. letnią niepłodnością, która dotyczy loch pierwiastek i wieloródek krytych lub inseminowanych od czerwca do września.
Na stronie PZHiPBM pojawiła się nowa zakładka „Katalog buhajów” i kilka nowych funkcji. Katalog pomoże hodowcom w sprzedaży bydła hodowlanego lub zakupie najwyższej jakości genetycznej zwierząt. Jakie jeszcze funkcje znajdziesz w katalogu?
ASF
W ciągu trzech tygodni w Polsce pojawiły się cztery ogniska ASF u świń. Niestety, wirus pojawił się też w województwie wielkopolskim, czyli w rejonie będącym największym zagłębiem produkcji trzody chlewnej. Choroba rozprzestrzenia się też w Europie.
Czynniki zakaźne wpływają negatywnie na efekty i rentowność produkcji trzody chlewnej. Aby maksymalnie skrócić okres tuczu i uzyskać wysokie przyrosty przy niskim zużyciu paszy, nie wolno dopuszczać do wybuchu chorób. Najlepiej zapobiegać zakażeniom poprzez dobrze zaplanowane podawanie szczepionek, które przyczyniają się do spadku zużycia antybiotyków.
Po wykryciu dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej w Polsce i jednego ogniska w zachodnich Niemczech przy granicy z Francją w gospodarstwie z systemem wolnowybiegowym padło teraz na Włochy.
Zakaz używania tlenku cynku w dawkach terapeutycznych wprowadzono w związku ze skażeniem środowiska, które ma wpływ na ludzi. Co prawda, to skażenie gleby badano w Danii, która produkuje bardzo dużo świń w stosunkowo niewielkim kraju – ponad 11 razy więcej warchlaków niż średnia Unii Europejskiej.
Złe wiadomości docierają do nas z woj. lubuskiego. W jednym z tamtejszych gospodarstw, utrzymujących tylko dwie świnie, stwierdzono wirusa ASF. To już trzecie ognisko tej choroby w Polsce w tym roku.
Wykonanie odpowiednich badań na podstawie próbek krwi lub płynu ustnego pozwala na dostosowanie profilaktyki koniecznej w danym stadzie. Mateusz Trzaskacz, właściciel przychodni weterynaryjnej TRZASKACZ VET w Woli Moszczenickiej w powiecie piotrkowskim oraz zatrudniony w niej lekarz Mariusz Biskupski opowiadają nam o znaczeniu diagnostyki w osiąganiu dobrych wyników w tuczu oraz przedstawiają zasady prawidłowego pobierania próbek do analiz.
AgroUnia
Rolnicy z AgroUnii i hodowcy trzody chlewnej z Wielkopolski spotkali się z Wojewódzkim Inspektorem Weterynarii w Poznaniu. Z rozmów wyszli oburzeni słowami jednego z pracownikowi weterynarii. - Tak jakby likwidacja kilkunastu tysięcy gospodarstw rolnych i zastąpienie ich 10 molochami było weterynarii na rękę - mówi jeden z rolników.
Mleczność jest jedną z najważniejszych cech użytkowych lochy, gdyż decyduje o wynikach odchowu prosiąt. Niestety, laktacja jest cechą nisko lub średnio odziedziczalną, w związku z tym w dużym stopniu jest uzależniona od warunków środowiska oraz żywienia.
Partner działu
Polecane
W tym wydaniu:
W bieżącym numerze Tygodnik Poradnik Rolniczy 27/2022
Czytaj
Prenumeruj
Najczęściej czytane
Kolejne ognisko ASF w gospodarstwie. Wirus zaatak…
Łatwiej sprzedać, łatwiej kupić. Katalog buhajów …
Fala ASF uderza w Polsce i w Europie
Pierwsze ognisko ASF u świń w gospodarstwie we Wł…
Szczepienia świń są tańsze niż koszty leczenia in…
Pasze ziołowe dla zwierząt - jak powstają i co da…
Dotacje dla rolników
Wkrótce ruszy pomoc dla producentów chmielu. Dopł…
Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich w 2023 i j…
Wnioski o dotacje na modernizajcę gospodarstw o m…
Ostatnia szansa na dotacje dla młodych rolników i…
Dłużej po dotacje na biznes na wsi. Na co można w…
450 mln złotych dotacji dla rolników, którym znis…
Nie przegap
Tragedia dostawcy OSM Piątnica. Udało mu się ocal…
Młodzi rolnicy liczą zyski z rolnictwa i niemal n…
Fogiel: PiS będzie realizować cele Piątki dla zwi…
Rynki rolne: ceny ziemniaków i świń o ponad 30% w…
Sachajko zdradza dlaczego rolnicy protestują
Rolnicy spod Węgrowa wiedzą jak hodować bydło. Śr…
Kup sprzedaj
CIELĘTA MIĘSNE. 62-214 STRZYŻEWO PACZKOWE. TEL 506-420-444.
Zwierzęta - sprzedaż
Wybierz kategorię
Sprzedam krowy Angus. Tel. 500 217 887.
Jałowice wysokocielne HF, termin wycielenia VIII, IX, woj. wlkp. Tel. 667 960 416.
Sprzedam cielaki, byczki i jałóweczki, również mięsne. Tel. 607 503 523.
Cielęta, byczki, jałóweczki - mięsne - w wadze od 60 do 110 kg. Dowóz na miejsce; www.byczki.pl, www.cieleta.pl. Tel. 18 446 05 22, 660 428 153, 602 310 021.
SPRZEDAŻ CIELĄT mięsnych i mieszanych w wadze od 55 do 100kg, woj. wielkopolskie. Tel. 605 118 333.
Sprzedaż kurek niosek, odchowanych oraz kur rocznych. Tel. 785 188 999.