Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ameryka Północna zabezpiecza się przed ASF

Dominika Stancelewska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Ameryka Północna zabezpiecza się przed ASF
Hodowla Zwierząt ASF
Data publikacji 26.09.2022r.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wesprze 30 tys. producentów trzody chlewnej na Haiti i Dominikanie w kontrolowaniu i zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń.

Mali producenci wieprzowiny na Haiti i Dominikanie będą wspierani w ochronie przed ASF

Organizacja chce pomóc w szkoleniu i wsparciu weterynaryjnym małych producentów świń na Haiti i Dominikanie, chroniąc nie tylko ich źródła utrzymania, ale również Amerykę kontynentalną przed epidemią ASF. Oba kraje znajdujące się na wyspie na Morzu Karaibskim leżą niewiele ponad 1000 km od Stanów Zjednoczonych, co jest niepokojącą sytuacją dla tego czołowego producenta mięsa. Ponadto mogą stanowić zagrożenie dla wielu innych dużych producentów w tym regionie, takich jak Brazylia czy Kanada.

r e k l a m a

Jakie wsparcie przewidziało FAO dla hodowców z Ameryki Południowej?

FAO przewiduje między innymi szkolenia dla lekarzy weterynarii i techników zaangażowanych w diagnozowanie i badanie choroby oraz odpowiedzialnych za wczesne reagowanie na zachorowania. Trwa też opracowywanie planu przygotowującego Amerykę Łacińską i Karaiby na ewentualne wybuchy ognisk ASF w innych krajach. Do tej pory Haiti i Dominikana otrzymały wsparcie w wysokości 4,7 mln dolarów od Biura Pomocy Humanitarnej Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego.

Szybkie zwalczanie ognisk ASF wciąż najlepszą bronią prze dalszym rozprzestrzenianiem wirusa

Dla amerykańskiego i kanadyjskiego przemysłu wieprzowego wykrycie wirusa w lipcu 2021 roku na Dominikanie było bardzo złą wiadomością, pomimo że już na początku ubiegłego roku oba kraje podpisały porozumienie o współpracy w zakresie zabezpieczania się przed ASF, ochrony stad świń i działań na wypadek ewentualnych ognisk choroby. Postanowiły, że w przypadku wykrycia wirusa tylko u dzików będą minimalizowały ograniczenia w handlu. Ponadto w ostatnim czasie Departament Hodowli Zwierząt w Stanie Montana we współpracy z Krajową Radą ds. Wieprzowiny, tamtejszym Stowarzyszeniem Producentów Wieprzowiny oraz ośrodkami naukowymi i lekarzami weterynarii przeprowadza ćwiczenia terenowe obejmujące symulowane wykrywanie ASF w stadzie świń. Przygotowują się zwłaszcza na sytuację, w której zajdzie potrzeba zabicia i utylizacji dużej liczby zwierząt w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Uważają, że szybkie zwalczanie ogniska ASF wciąż jest najlepszą bronią powstrzymującą chorobę.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Archiwum

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 82. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a