Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

ASF: dramat hodowców powraca. Jest podejrzenie pierwszego ogniska u świń

Kamila Szałaj
Kategoria: Hodowla Zwierząt
ASF: dramat hodowców powraca. Jest podejrzenie pierwszego ogniska u świń
Hodowla Zwierząt
Data publikacji 01.06.2022r.

Niestety, po ponad pięciu miesiącach przerwy od ASF w chlewni, mamy w tym roku podejrzenie pierwszego ogniska u świń. Wirus prawdopodobnie zaatakował w regionie o największej koncentracji produkcji trzody chlewnej. Kiedy będą znane wyniki testów?

Złe wieści płyną z Wielkopolski. Inspekcja weterynaryjna podejrzewa, że w jednym z gospodarstw pojawiło się ognisko ASF. Jak udało nam się ustalić, chodzi o powiat leszczyński.

- Tak, mamy podejrzenie wystąpienia ASF w powiecie leszczyńskim. Próbki zostały wysłane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wyników spodziewamy się dziś wieczorem lub jutro rano – poinformował nas powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie.

r e k l a m a

Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o miejscowość Boguszyn, w gminie Włoszakowice.

Ogniska ASF nie było w Polsce od ponad pięciu miesięcy

Jeśli ta tragiczna wiadomość się potwierdzi, będzie to oznaczało, że mamy pierwsze w tym roku ognisko ASF u świń w Polsce. Choroby nie stwierdzono już od ponad pięciu miesięcy – ostatni raz wirus zaatakował chlewnię w grudniu 2021 roku w woj. warmińsko-mazurskim.

r e k l a m a

Powiat leszczyński: w tym roku jeden przypadek ASF u dzika

W tym roku w powiecie leszczyńskim wykryto jeden przypadek ASF u dzików. Chorobę stwierdzono 24 maja w okolicy Lipna, niedaleko Boguszyna. Z kolei ognisko u świń w ubiegłym roku było jedno - w miejscowości Tworzanki, w gminie Rydzyna.

Prawie połowa krajowego pogłowia świń jest w Wielkopolsce

Województwo wielkopolskie jest największym zagłębiem produkcyjnym trzody chlewnej. Na ten region przypada niemal połowa krajowego pogłowia świń (ok. 40 proc.). Również w powiecie leszczyńskim występuje silna koncentracja chlewni.

W tym roku w Polsce stwierdzono 1045 przypadków ASF u dzików. Wystąpiły aż w 12 województwach, w tym po raz pierwszy . W ubiegłym roku ognisk u świń było 124. Pierwsze wybuchło wtedy w marcu w woj. lubuskim.

 Kamila Szałaj, fot. archiwum

 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a