StoryEditorŚwinie

Co zrobić, gdy prosiąt w miocie jest zbyt dużo?

26.04.2019., 16:04h
Chcemy uzyskiwać coraz większe mioty, ale musimy wziąć pod uwagę wszystkie utrudnienia w odchowie prosiąt pochodzących z dużych miotów. Większa liczba prosiąt niesie ze sobą pewne ryzyko i wymaga większej dbałości o prosięta, aby nie spadła ich przeżywalność.

Gdy prosiąt jest zbyt dużo

Odpowiednia selekcja genetyczna umożliwiła bardzo szybki wzrost liczby prosiąt w miocie. W latach 90. ubiegłego wieku było to w krajach Europy przodujących w produkcji świń około 11–12 prosiąt. Teraz często jest ich 14 i więcej. Rodzenie się bardzo licznych miotów (powyżej 14 prosiąt) jest określane mianem hiperproliferacji. Tak liczne mioty przekraczają możliwości lochy pod względem wykarmienia i odchowania potomstwa ze względu na liczbę czynnych sutków, a także mniejszą masę urodzeniową prosiąt oraz ich żywotność i odporność. Przy wzroście liczby prosiąt w miocie z 10 do 15 sztuk średnia masa ciała przy urodzeniu obniża się o 500 g, a odsetek sztuk ważących mniej niż 1 kg wzrasta z 3 do 15%.

Nic nie zastąpi siary

Niska urodzeniowa masa ciała to niższe przyrosty w okresie przed odsadzeniem i po nim, a także zróżnicowanie masy ubojowej świń. Wpływa ona także na wyniki rozrodu w przyszłości. Jak pokazały doświadczenia, loszki, których masa urodzeniowa przekraczała 1,4 kg, rodziły w pierwszym miocie o 0,2, a w drugim o 0,9 prosięcia więcej w porównaniu z loszkami o niższej masie urodzeniowej. Zakłada się, ż...
Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 14:02