Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy hodowla świń będzie dalej spadać?

Dominika Stancelewska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Czy hodowla świń będzie dalej spadać?
Hodowla Zwierząt Rynek mięsa
Data publikacji 26.12.2022r.

Spożycie mięsa wieprzowego w Europie, podobnie jak produkcja świń, będzie się nadal zmniejszać. Największym zagrożeniem dla chowu trzody chlewnej jest oczywiście afrykański pomór świń, ale także rosnące koszty produkcji wymuszone wyższym poziomem dobrostanu zwierząt.

Chiny nadal pozostają ważnym rynkiem zbytu dla Europejskiego mięsa

Największym producentem mięsa wieprzowego na świecie wciąż są Chiny z produkcją 48,9 mln ton. Po drastycznej redukcji pogłowia spowodowanej wybuchem epidemii afrykańskiego pomoru świń już odbudowały krajowe stado trzody chlewnej. Nie można jednak zapomnieć, że przy tej okazji bardzo zmieniła się struktura gospodarstw w Chinach. O ile do wybuchu ogniska ASF dominowały stada przyzagrodowe, które stanowiły 89% gospodarstw, o tyle przy odbudowie ich miejsce zajęły profesjonalne, wielkoprzemysłowe fermy o ogromnym potencjale produkcyjnym. Obecnie 30% to chlewnie utrzymujące więcej niż 3 tys. świń. A szacuje się, że do 2025 roku 50% będą stanowiły chlewnie z liczbą świń powyżej 10 tys. sztuk.

Mimo to Chiny wciąż pozostają ważnym rynkiem zbytu dla Europy, zwłaszcza dla ubocznych produktów wieprzowych nieznajdujących odbiorców na rynku unijnym, a ich eksport do Azji raczej ustabilizuje się na obecnym poziomie – mówił Marcus Fiebelkorn z Duńskiego Związku Producentów Świń podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu zorganizowanego przez miesięcznik „Top Agrar” w Poznaniu.

– Czy w obecnej sytuacji konsumenci będą w stanie płacić za droższe mięso z chowu o podwyższonym dobrostanie? – zastanawia się Marcus Fiebelkorn

  • – Czy w obecnej sytuacji konsumenci będą w stanie płacić za droższe mięso z chowu o podwyższonym dobrostanie? – zastanawia się Marcus Fiebelkorn

r e k l a m a

Niemcy i Hiszpania największymi producentami wieprzowiny w UE. Polska na czwartym miejscu

Spośród krajów Unii Europejskiej najwięcej wieprzowiny produkują Niemcy i Hiszpania, a Polska sytuuje się na czwartym miejscu, za Francją, nieznacznie wyprzedzając Niderlandy i Danię. Pogłowie świń w Danii jest obecnie najmniejsze od 20 lat. W stosunku do 2021 roku zmniejszyło się o prawie 10% i wynosi 11,9 mln sztuk, co oznacza spadek o 2% w stosunku do poprzedniego kwartału. Pogłowie loch wynosi 939 tys. sztuk, co oznacza spadek o 3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o prawie 9% w porównaniu z tym samym czasem w ubiegłym roku.

Pogłowie świń w Europie spada przez podwyższone wymagania dobrostanu?

Zdaniem Marcusa Fiebelkorna przyczyną redukcji pogłowia świń w wielu krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech, jest dążenie do poprawy dobrostanu w chlewniach. Ten trend utrzyma się w kolejnych latach.

Niestety, wieprzowina wyprodukowana w wysokich standardach dobrostanu zwierząt ma duże trudności z zaistnieniem na rynku. Koszty produkcji takich świń są dużo droższe i mięso takie nie jest konkurencyjne – uważa ekspert z Danii.

W związku ze spadkiem produkcji świń w Niemczech, ale także w Polsce, zmniejsza się zapotrzebowanie na duńskie prosięta. Jak wyjaśnia Marcus Fiebelkorn, z tego powodu tamtejsi producenci coraz częściej decydują się na produkcję w cyklu zamkniętym.

Jeśli opłacalność produkcji tuczników w Europie się poprawi, to nagle znowu może wzrosnąć zapotrzebowanie na warchlaki, których będzie brakować. Wówczas cena zdecyduje, gdzie trafi ta zmniejszona liczba – przekonuje analityk rynku z Danii.

  • Ekspert z Danii przewiduje spadek produkcji wieprzowiny w Europie o 4–6%, a w Niemczech nawet o 10%
Zachodnioeuropejscy producenci mimo wszystko wciąż wytwarzają wieprzowinę taniej niż my, gdyż średnia wielkość gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie, jest kilkakrotnie większa niż w Polsce. Efekt skali powoduje, że większa produkcja pozwala na uzyskanie mniejszych kosztów jednostkowych. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zdominowanie produkcji trzody chlewnej i wieprzowiny przez wielkie fermy. Liczba świń utrzymywanych w przeciętnym gospodarstwie w Polsce wynosi około 150 sztuk, podczas gdy w Niemczech 1300 świń, w Danii 1900 świń, a w Niderlandach aż 3400 sztuk. Na import wieprzowiny oraz świń Polska wydała w 2020 roku aż 8,3 mld zł. Import był w 2020 roku wyższy o 275 mln euro od ich eksportu z Polski, a w 2019 roku aż o 460 mln euro.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska
Zdjęcie główne: Unsplash

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51-51/2022 na str. 70. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a