StoryEditorASF

Czy szczury mogą przenosić wirusa ASF?

24.05.2021., 09:05h
Gryzonie przebywają w pobliżu gospodarstw, gdyż mają tam stały dostęp do pożywienia, przez co czynią liczne szkody w budynkach inwentarskich. Przede wszystkim jednak przenoszą groźne dla zdrowia wirusy i bakterie, dlatego ochrona chlewni przed myszami i szczurami to jeden z elementów bioasekuracji. Przeprowadzone przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) badanie w Wietnamie wskazuje, że gryzonie są niskim czynnikiem ryzyka w przenoszeniu afrykańskiego pomoru świń.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Południowej Dakocie i Wietnamskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego w wietnamskich gospodarstwach o różnych poziomach bezpieczeństwa biologicznego dostarczyły informacji, które sugerują, że gryzonie nie stanowią wysokiego ryzyka jako wektory w rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Od dawna stanowią możliwą drogę przenoszenia wielu chorób świń, ale póki co nie została ona potwierdzona w przypadku afrykańskiego pomoru świń.

Czy rzeczywiście badane szczury nie są nośnikami wirusa ASF?

Jednym z celów badania przeprowadzonego w Wietnamie, gdzie sposób chowu świń ułatwia dostęp gryzoni do zwierząt, było ustalenie, czy gryzonie przebywające na terenie gospodarstw, w których wystąpił ASF, i wokół nich były nosicielami wirusa i pozyskanie od nich próbek w celu wykrycia infekcji. W badaniu brało udział pięć gospodarstw zlokalizowanych w czterech prowincjach północnego Wietnamu, w których pojawiły się ogniska ASF. Wielkość stad wahała się od 26 do 851 świń, a procedury bioasekuracji różniły się w poszczególnych gospodarstwach. Żywe pułapki na gryzonie umieszczano co noc w k...

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 01:41