Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Dlaczego warto hodować gęsi i jak to robić?

Dlaczego warto hodować gęsi i jak to robić?
Hodowla Zwierząt Drób
Data publikacji 13.04.2020r.

Gęsi są odporne na warunki środowiskowe i nie należą do ptaków wymagających. W ich żywieniu, oprócz pasz treściwych, możemy wykorzystywać także duże ilości pasz objętościowych.

Gęsiom trzeba zapewnić możliwość swobodnego żerowania, dlatego powinny być utrzymywane na pastwiskach, w ogrodzonych sadach, dużych ogrodach. Ptaki te bardzo chętnie znajdują sobie pożywienie. Oprócz dostępnych mieszanek dla drobiu oraz ziarna (owies, pszenica, jęczmień), warto gęsiom także podawać duże ilości roślin zielonych (trawa, koniczyna, lucerna, chwasty), gotowane ziemniaki, tartą marchew, buraki, por, seler, kapustę, sałatę i owoce. Niektóre gęsi egzotyczne lubią również gniecione żołędzie czy larwy owadów.

r e k l a m a

Wiosną można kupić pisklęta gęsie w zakładzie wylęgowym bądź przeprowadzić lęgi we własnym gospodarstwie. Do utworzenia stada reprodukcyjnego potrzebujemy co najmniej dwie, trzy gęsi oraz jednego gąsiora. W przypadku lżejszych typów gęsi na jednego gąsiora może przypadać nawet do pięciu gęsi, a stado może być użytkowane przez 3–4 lata. Zarówno gęsi, jak i gąsiory przeznaczone do utworzenia stada reprodukcyjnego muszą być zdrowe, silne, dobrze wyrośnięte, bez widocznych wad w budowie, zwłaszcza nóg.

Otłuszczone gęsi gorzej niosą

Stado reprodukcyjne gęsi nie powinno być utrzymywane w zamkniętym pomieszczeniu. Ptaki muszą korzystać z wybiegu – także w okresie jesieni czy zimy. Oczywiście, w czasie chłodów, deszczu czy mrozu muszą mieć możliwość schronienia się pod dachem w ocieplonym pomieszczeniu. Gęsi nie mogą być zbyt mocno otłuszczone, bo będą wtedy gorzej się niosły, a wśród zniesionych jaj wylęgowych będzie niższy wskaźnik zapłodnień.

r e k l a m a

Aby gęsi zaczęły znosić jaja, muszą mieć włączone światło przez 14–16 godzin na dobę. Na 3–4 tygodnie przed rozpoczęciem nieś-ności trzeba więc zacząć doświetlać pomieszczenie, w którym przebywają ptaki. Ostatnie jaja gęsi znoszą jeszcze w czerwcu, czasami nawet w lipcu. Jaja powinny znosić do specjalnie przygotowanych gniazd, dzięki temu będą czyste i nie będziemy musieli ich szukać w miejscach przypadkowo wybranych przez ptaki. Gniazdo musi być dostatecznie obszerne (o powierzchni około 0,2 m2) i ustawione w pewnej odległości jedno od drugiego, aby zapobiec w ten sposób niepotrzebnym walkom. Na gniazda można przeznaczyć duże skrzynki po owocach lub puste beczki wyścielone czystą i suchą słomą. Ustawiamy je w zacienionych miejscach, zwykle tam, gdzie panuje spokój, dzięki czemu nioski gęsie nie będą niepokojone przez inne ptaki.

Gęsi znoszą w jednym sezonie 40–60 jaj wylęgowych, które musimy wybierać z gniazd codziennie. Zebrane jaja przechowuje się co najwyżej przez 14 dni w chłodnym pomieszczeniu (temperatura 7–10°C). Jaj nie należy myć, a w czasie przechowywania trzeba ułożyć w specjalnych wytłaczankach ostrym końcem do dołu i codziennie delikatnie obracać.

Gęsi powinny otrzymywać ziarno zbóż, ale bardzo dobrze wykorzystują też pastwisko oraz różnego rodzaju zielonki
  • Gęsi powinny otrzymywać ziarno zbóż, ale bardzo dobrze wykorzystują też pastwisko oraz różnego rodzaju zielonki

Gęsie pisklęta nie potrzebują specjalnego pomieszczenia

Pod jedną gęś nakładamy jednorazowo 10–12 jaj. Jeśli do wysiedzenia i wylęgu wykorzystujemy kurę, jednorazowo nakładamy najwyżej 4–6 jaj. Okres inkubacji trwa 29–31 dni, w zależności od typu gęsi. W czasie wysiadywania jaja powinny być obracane. Warto zatem zaznaczyć jakiś punkt na każdym z nich i kontrolować, czy kwoka obraca jaja. Jeśli nie, to trzeba to robić samemu dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Pisklęta po wylęgu przenosimy do ciepłego i czystego pomieszczenia. Zapobiegnie to nagłemu porzuceniu niewyklutych jaj przez kwokę, która będzie chciała zająć się już wylężonymi pisklętami. Dla piskląt gęsich nie musimy przygotowywać specjalnego pomieszczenia. Może to być wydzielona część budynku inwentarskiego przeznaczona do odchowania kilkunastu gąsiąt. Kojec dla piskląt gęsich musi być suchy, dobrze oświetlony i zapewniać prawidłową wymianę powietrza, ale bez przeciągów. Posadzkę w kojcu należy wyścielić około10-centymetrową warstwą suchej pociętej słomy. Aby ściółka była zawsze sucha i ciepła, należy usuwać mokrą warstwę, a na to miejsce dościelać nową. Bardzo ważne, aby słoma przeznaczona na ściółkę nie była spleśniała.

Gąsięta są odporne na warunki środowiskowe i mogą w miarę szybko korzystać z wybiegów
  • Gąsięta są odporne na warunki środowiskowe i mogą w miarę szybko korzystać z wybiegów

Młode gęsi tuczone odchowuje się do wieku 17-18 tygodni

W najcieplejszej strefie przebywania piskląt gęsich (pod promiennikiem podczerwieni) powinna być temperatura 32°C, natomiast w pomieszczeniu 24–28°C. Należy przestrzegać zasady, aby różnica temperatur między strefą najcieplejszą i najchłodniejszą nie przekraczała 10°C. W drugim tygodniu życia temperaturę pod żarówką zmniejszamy do 28–30°C (zawieszamy żarówkę wyżej), w trzecim tygodniu do 25–27°C, a w czwartym już tylko do 22–24°C. Przy sprzyjających warunkach pogodowych już od około 10. dnia życia gąsięta mogą korzystać z wybiegów – początkowo przez kilka godzin, a następnie stopniowo wydłużając ten czas.

Gęsi mogą być użytkowane jako młode gęsi owsiane (żywione mieszankami pełnoporcjowymi, a następnie głównie ziarnem owsa) lub jako gęsi tuczone (w żywieniu stosuje się mieszanki pełnoporcjowe, pasze gospodarskie, a przede wszystkim zielonki). Tempo wzrostu ptaków zmniejsza się znacznie pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia. Młode gęsi tuczone odchowuje się do wieku 17–18 tygodni. Między 10. a 12. tygodniem życia dokonuje się podskubu, a następnie ptaki tuczy się do osiągnięcia kolejnej dojrzałości piór. W ostatnich dniach gęsi można żywić wyłącznie owsem i marchwią, co nadaje pożądany wygląd tuszkom i dobrą smakowitość mięsa.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska, Archiwum
Zdjęcie Główne: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a