Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Grypa ptaków dziesiątkuje stada indyków w Polsce

Michał Czubak
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Grypa ptaków dziesiątkuje stada indyków w Polsce
Hodowla Zwierząt Ptasia grypa
Data publikacji 13.02.2023r.

Tylko od początku lutego na terenie kraju w wyniku wykryć kolejnych ognisk ptasiej grypy do utylizacji skierowano blisko 150 tys. ptaków różnych gatunków. Ostatnie ogniska choroby wywoływanej przez wirus H5N1 u ptaków zlokalizowano na terenie lubuskiego i zachodniopomorskiego.

49. i 50. ognisko ptasiej grypy w tym roku

Główny Inspektor Weterynarii podał informację o wykryciu kolejnych ognisk wirusa ptasiej grypy H5N1. Potwierdzenie o ogniskach wpłynęło wczoraj. Są to małe ogniska, w których łącznie prowadzony był chów poniżej 150 ptaków różnych gatunków.

Jedno z ognisk wykryto na terenie miejscowości Czetowice (woj. lubuskie), drugie z kolei znajdowało się na terenie woj. zachodniopomorskiego, konkretnie w miejscowości Borzym. Ptactwo utrzymywane w tych gospodarstwach prowadzone było w ramach chowu przyzagrodowego.

r e k l a m a

Tylko od lutego wybito niemal 150 tys. ptaków

Powyższe ogniska to kolejno 49. i 50. ognisko H5N1 w Polsce w tym roku. Tylko w lutym, do 12 dnia tego miesiąca, takich ognisk wykryto 10. Największe miało miejsce jak dotąd miało miejsce na terenie lubuskiego – w Lubiszynie, gdzie musiano zutylizować ponad 27 tys. sztuk indyków rzeźnych. W samym lutym, jak dotąd, w wyniku wykrycia w stadach wirusa, wybito ponad 150 tys. ptaków.

W sumie w tym roku we wszystkich wykrytych skupiskach wirusa do utylizacji przeznaczono ponad 860 tys. drobiu.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a