Jak bezpiecznie żywić prosięta bez tlenku cynku?


Okres okołoodsadzeniowy to jeden z najtrudniejszych etapów w chowie świń, a największym problemem w tym czasie są biegunki, spowodowane najczęściej zmianą paszy i warunków środowiskowych. W niesprzyjających dla zwierząt warunkach może dojść do namnażania się bakterii chorobotwórczych, które są przyczyną problemów zdrowotnych i obniżonych przyrostów prosiąt.
Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak zapobiegać biegunce prosiąt?
- Jakie skutki niesie za sobą biegunka u prosiąt?
- Czy możliwe jest osadzenie prosiąt bez tlenku cynku?
r e k l a m a
Przez biegunkę organizm prosiąt się odwadnia i osłabia
r e k l a m a

- Coraz więcej firm paszowych przygotowuje swoją ofertę prestarterów dla prosiąt , uwzględniając czekający nas zakaz stosowania leczniczego tlenku cynku
Pasza Babistar Wean Safe dobrze wpływa na rozwój prosiąt
– Od roku testujemy i sprawdzamy, czy możliwe jest odsadzenie prosiąt bez tlenku cynku. Przeprowadzone doświadczenia produktu Babistar Wean Safe miały na celu pokazanie, że można bezpiecznie odsadzać prosięta bez wysokich dawek tlenku cynku i antybiotyków przy równoczesnym zachowaniu dotychczasowych wyników produkcyjnych w odchowie prosiąt – twierdzi Katarzyna Chilomer, technolog ds. żywienia trzody chlewnej w Agrifirm.
Jak dodaje, konieczne jednak jest, by zwierzętom zapewnić odpowiednie warunki w obiektach inwentarskich. Od szeroko pojętej organizacji produkcji zależy bowiem w dużej mierze masa odsadzeniowa prosiąt czy czas rozpoczęcia podawania paszy odsadzeniowej. Nie można liczyć na to, że zastosowanie dodatków paszowych zrekompensuje błędy w zarządzaniu, brak czystości czy odpowiedni mikroklimat. Właściwe warunki higieny i utrzymania są tak samo ważne jak żywienie.
Nadmiar włókna może zmniejszyć strawność prosiąt

Ten produkt może Ciebie zainteresować
Odchów prosiąt

– Babistar Wean Safe charakteryzuje się zrównoważoną zawartością białka ogólnego o wysokiej wartości biologicznej i wysokim współczynniku strawności. Nadmiar tego składnika nie stanowi więc pożywki dla bakterii chorobotwórczych oraz nie wykazuje działania buforującego. Dodatkowo wykorzystanie pre- i probiotyków ma służyć prawidłowemu rozwojowi mikroflory przewodu pokarmowego, wyciągi ziołowe hamują stany zapalne, a specjalnie wyselekcjonowane włókno wiąże bakterie i ich toksyny, unieszkodliwiając je i wydalając poza organizm – podkreśla Katarzyna Chilomer.
Zdaniem specjalistki, nie jest konieczne dostarczenie dużej ilości białka ogólnego w paszy, które w dużej części nie zostanie strawione. Istotniejsze jest skupienie się na właściwej ilości białka strawnego, które w całości będzie zamienione na przyrosty, a nie na pożywkę dla mikroflory patogennej, lub będzie po prostu wydalane. Podczas doświadczeń rolnicy zaobserwowali, że pasza bez tlenku cynku jest chętniej pobierana przez prosięta.
– Ważna jest również odpowiednia zawartość włókna surowego w paszy – nie tylko dla starszych świń. Prosięta muszą otrzymywać włókno dla wspomagania trawienia, ale musi być ono w odpowiedniej formie. Jego nadmiar może oczywiście zmniejszać strawność i przyswajalność innych składników pokarmowych. Ale również niedobór jest niekorzystny, gdyż upośledza rozwój kosmków jelitowych, pogarszając wchłanianie składników odżywczych. Włókno może działać jak prebiotyk, stanowiąc pożywkę dla korzystnych bakterii i dodatkowe źródło energii. Wspomaga też regenerację nabłonka i perystaltykę jelit – wyjaśnia Katarzyna Chilomer.
Aim For Zero wspomaga powstawanie fizjologicznego pH w żołądku i dalszych odcinkach przewodu pokarmowego oraz zapobiega stanom zapalnym. W rezultacie zwierzęta są zdrowsze, a energia dostarczona wraz z paszą zostaje spożytkowana na rozwój i wzrost, a nie na walkę z atakującymi organizm pato-genami. Zaobserwowane wyniki wskazują, że jest możliwe uzyskiwanie dobrych wyników bez tlenku cynku, ale, jak wspomniano wyżej, należy bacznie obserwować zwierzęta i stwarzać im najlepsze warunki.
Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska
Zdjęcie główne: Pixabay