Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak żywić krowy mamki zimą?

Jak żywić krowy mamki zimą?
Hodowla Zwierząt Bydło mięsne
Data publikacji 01.02.2021r.

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i bilansowanie dawki pokarmowej dla krów mięsnych różni się diametralnie od zasad stosowanych w żywieniu krów mlecznych.

W okresie letnim zadbaj o dobrej jakości pastwisko

Dawka dla krów mamek składa się głównie z pasz objętościowych. Latem podstawą w żywieniu jest pastwisko. Przy wypasie priorytetem dla każdego hodowcy powinna być odpowiednia jakość pastwisk – m.in. dobry skład botaniczny skarmianych zielonek pastwiskowych i ich wysoka wydajność. Jeśli pastwisko będzie zachwaszczone i zaniedbane (brak nawożenia, brak pielęgnacji takiej jak np. wykaszanie niedojadów) to krowy będą potrzebowały dodatkowej paszy (jak np. sianokiszonka), co znacznie podniesie koszty produkcji. Dobrze jest, jeśli w sezonie pastwiskowym krowy poza zielonką otrzymują dodatek słomy np. jęczmiennej, która jest dobrym źródłem energii.

r e k l a m a

Zimowe żywienie krów mamek

Zimą żywienie krów mięsnych opiera się przede wszystkim na kiszonkach (np. kiszonka z traw), słomie i sianie (najczęściej podawanym do woli). Często stosuje się także produkty uboczne, pochodzące z przemysłu rolno-spożywczego takie jak: wywary gorzelniane, młóto browarniane, wysłodki buraczane czy wytłoki jabłkowe. Należy pamiętać o dodatku mieszanki witaminowo-mineralnej i lizawek.

Jakie przyrosty cieląt powinniśmy uzyskać przy odpowiednim żywieniu?

Przy prawidłowym żywieniu krów mamek powinniśmy uzyskać przyrosty cieląt wynoszące powyżej 1000 g na dobę. Przy właściwym zbilansowaniu dawki pokarmowej krów mamek uzyskamy najbardziej ekonomicznie opłacalny przebieg reprodukcji – jedno cielę w roku. Stosunkowo niska produkcja mleka (w szczycie laktacji wynosi od 1% do 2% masy ciała) sprawia, że na pierwszym planie stawia się potrzeby bytowe, które według francuskich norm żywienia INRA stanowią ok. 2/3 całorocznego zapotrzebowania na białko i energię. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe najczęściej określa się na podstawie kondycji zwierząt wraz z uwzględnieniem niezbędnych rezerw. W odchowie cieląt podstawę żywienia stanowią mleko, pasze treściwe i siano, które na ogół wprowadza się do dawki od drugiego tygodnia życia cielęcia.

Ile paszy na jedną krowę w okresie zimowym?

Mięsna krowa mamka ważąca 650 kg i będąca w końcowym etapie laktacji w okresie zimowym powinna otrzymywać dziennie ok. 30 kg kiszonki z traw i 2 kg słomy jęczmiennej, dodatek pasz treściwych wydaje się zbyteczny. Jeśli byłaby ona w szczycie laktacji lub w okresie reprodukcji, można dodać do dawki niedużą ilość paszy treściwej od 1 do 2 kg.

r e k l a m a


Zimą w żywieniu krów mamek warto wykorzystać tanie pasze objętościowe takie jak siano i słoma oraz sianokiszonkę
  • Zimą w żywieniu krów mamek warto wykorzystać tanie pasze objętościowe takie jak siano i słoma oraz sianokiszonkę
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a