Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaka locha nadaje się na mamkę dla prosiąt?

Dominika Stancelewska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Jaka locha nadaje się na mamkę dla prosiąt?
Hodowla Zwierząt Świnie
Data publikacji 04.09.2022r.

Wybierając zwierzęta na lochy mamki, należy zwracać uwagę, aby cechowała je wysoka mleczność i spokojny temperament. W przypadku korzystania z mamek pogorszy się współczynnik wyproszeń stada, czyli średnia liczba porodów przypadająca na lochę w ciągu roku. Przenosi się bowiem prosięta między grupami loch w różnym okresie laktacji.

Przeniesienie nadliczbowych prosiąt do mamki powinno się odbyć nie wcześniej niż 24h po wyproszeniu

W jednoetapowym mamkowaniu od lochy, która jest w 21. dniu laktacji, odsadza się jej prosięta i przenosi do odchowalni, a do niej dosadza prosięta z miotów nadliczbowych. Przenoszenie prosiąt do mamki powinno nastąpić po pobraniu przez nie siary od własnej matki, czyli nie wcześniej niż 24 godziny po porodzie.

r e k l a m a

Mamka pośrednia przy dwuetapowym mamkowaniu

Przy dwuetapowym wyrównywaniu miotów konieczna jest jeszcze tzw. mamka pośrednia, do której w 7. dniu laktacji dosadza się prosięta, a jej własne przenosi się do lochy będącej w 21. dniu laktacji. Prosięta od tej ostatniej trafiają do odchowalni. Przemieszczanie prosiąt, choć ratuje życie nadliczbowych sztuk, może wpływać niekorzystnie na procesy neurohormonalne przygotowujące lochę do kolejnego cyklu produkcyjnego. Jeżeli przy maciorze po 21. dniu laktacji pozostawimy 5–6 jej własnych prosiąt, mogą wystąpić tzw. ciche ruje.

Czytaj więcej: Jak nie stracić nadliczbowych prosiąt z dużego miotu?

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 35/2022 na str. 37. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a