Hodowla Zwierząt
Świnie
Data publikacji 01.05.2019r.
Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Groźne skutki kanibalizmu u świń
Kanibalizm może prowadzić do powstawania nie tylko uszkodzeń ogona czy uszu, ale także ropni i stanów zapalnych uszkodzonych części ciała i tkanek oraz do zmian martwiczych, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci zwierzęcia poprzez uszkodzenie narządów wewnętrznych (na skutek stanów zapalnych w organizmie). Obgryzanie ogona powoduje nierzadko uszkodzenie kości ogonowej, krzyżowej, a także rdzenia kręgowego. W wyniku tego może dochodzić do niedowładu kończyn tylnych i świnia nie jest w stanie się normalnie poruszać.
Zwierzęta słabiej rosną, pogarsza się wykorzystanie paszy, a u loch może dochodzić do poronień. Obgryzaniu ogonów i uszu sprzyja zbyt duże zagęszczenie zwierząt, a także utrzymywanie ich w systemie bezściołowym. Problem kanibalizmu występuje przede wszystkim u zwierząt młodych, co nie znaczy, że nie dotyczy starszych świń. W stadach loch może dojść do walk o hierarchię, gdy łączy się je w nowe grupy. Wtedy zwierzęta walcząc, okaleczają się.
- Świnie, kiedy nie mają się czym zająć, stają się agresywne, zwłaszcza przy utrzymaniu na podłożu rusztowym
Przyczyny środowiskowe zachowań kanibalistycznych u świń
Problem kanibalizmu ma złożone podłoże i wpływa na niego wiele czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych, w tym spowodowanych niedoborami żywieniowymi. Zbyt mało niektórych składników w paszy, obniżona strawność paszy, niedostateczna zawartość włókna w dawce, utrudniony dostęp do koryta, a także nieregularne żywienie oraz skarmianie pasz skażonych mikotoksynami mogą przyczyniać się do gryzienia ogonów i uszu.
Przepisy dobrostanu nakazują, aby rolnicy zapewnili zwierzętom zabawki, by się nie nudziły, zwłaszcza przy utrzymaniu na podłożu rusztowym, bo może to prowadzić do agresji i kanibalizmu. Jak twierdzą eksperci, każde urozmaicenie środowiska życia zwierząt wpływa na poprawę ich samopoczucia, a to może przełożyć się na lepsze wyniki produkcyjne. Nawet niewielkie ilości słomy dają świniom możliwość zajęcia się czymś w kojcu. Mogą bowiem ryć w ściółce, podgryzać, podrzucać, tarzać się. Jeśli natomiast zwierzęta utrzymywane są na rusztach, warto zastanowić się nad tym, by zapewnić im zajęcie poprzez wrzucenie do kojców zabawek. Mogą to być drewniane klocki lub zawieszone łańcuchy. Świnie nie nudzą się wtedy i nie interesują nadmiernie ogonami innych osobników.
Wahania temperatury, suche i zakurzone pomieszczenia, przeciągi, a także nadmierne stężenie amoniaku i dwutlenku węgla to kolejna przyczyna agresywnych zachowań świń. Należy więc zadbać o prawidłowo działający system wentylacji w chlewni, który będzie utrzymywał odpowiednią wymianę powietrza oraz małe stężenie szkodliwych gazów produkowanych przez zwierzęta. Zła organizacja pracy w chlewni, uciążliwe hałasy oraz przepędzanie świń i tworzenie nowych grup (walka o hierarchię w stadzie) sprzyjają zestresowaniu zwierząt, które mogą stać się agresywne wobec siebie.
- Najprostszym sposobem na zmniejszenie przypadków agresji i kanibalizmu jest zapewnienie zwierzętom zabawek
Nadmierne zagęszczenie świń w kojcach grupowych, w tym walka o dostęp do koryta, mogą spowodować, że niekiedy lekkie zranienie wystarczy, aby inny osobnik zainteresował się raną, a jej gryzienie może doprowadzić do kanibalizmu.