StoryEditorBydło mięsne

Które rasy mięsne najlepiej się nadają do krzyżowania towarowego?

29.01.2018., 16:01h
Odwiedzając licznie gospodarstwa na terenie całego kraju obserwujemy, że gdzie tylko pozwala na to baza paszowa oraz lokalowa, równolegle z produkcją mleka prowadzony jest opas buhajków pochodzących z krzyżowania towarowego  z bydłem mięsnym.

Jakie krowy do krzyżowania towarowego?


Do krzyżowania tego wybierane są oczywiście krowy o najsłabszej użytkowości mlecznej, których potomstwo – nawet przy zacieleniu buhajami ras phf – nie byłoby skierowane na remont stada. Krzyżowanie pozwala na poprawę wartości opasowej mieszańców, które posiadają wyższe przyrosty dobowe, mniej i lepiej zużywają paszę na przyrost kilograma masy ciała i mają lepszy stopień umięśnienia. W efekcie uzyskujemy lepszą wartość rzeźną takich sztuk.

Wybór rasy do krzyżowania


Wielu hodowców decydując się na kierunek, który ma stanowić dodatkowe źródło dochodu, zastanawia się, którą rasę bydła wybrać do krzyżowania. A, że nie jest to do końca prosta decyzja, najlepiej świadczą pytania napływające do naszej redakcji. Niestety, na pytanie, którą rasę wybrać nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo poszczególne rasy mięsne wykazują zróżnicowaną przydatność do krzyżowania towarowego. Każda z nich, obok wielu zalet, przenosi na potomstwo cechy mniej korzystne. Nie ma zatem idealnej rasy, którą można wykorzystywać bez względu na warunki środowiskowe i system opasu.



  • Przed przystąpieniem do krzyżowania towarowego hodowca  powinien wybrać odpowiedniego buhaja. Obok informacji o wartości opasowej i rzeźnej  danego rozpłodnika trzeba uwzględnić cechy związane z  rozrodem, takie jak: łatwość porodów, masę ciała przy urodzeniu i długość okresu ciąży

Do opasu intensywnego prowadzonego do wysokiej masy ciała najbardziej przydatne są mieszańce po buhajach dużych, masywnych ras: charolaise, blonde de aquitaine, simental mięsny. Osiągają one wysokie przyrosty masy ciała, bardzo dobrze wykorzystują pasze, dostarczając dobrze umięśnionych i słabo otłuszczonych tusz. Ze względu na dużą masę ciała rodzących się cieląt, istnieje jednak zagrożenie trudnych porodów. Z tego względu nasieniem buhajów tych ras nie należy zacielać jałówek pierwiastek oraz krów słabo wyrośniętych. Bardzo dobrą przydatność do krzyżowania towarowego wykazuje rasa limousine. Jej potomstwo osiąga dobre przyrosty, bardzo dobre umięśnienie, małe otłuszczenie, doskonałą jakość mięsa, wysoki jego udział w tuszy. Jeszcze jedną bardzo ważną zaletą jest łatwość ocieleń. Podobnymi zaletami tuszy wyróżniają się mieszańce z rasą piemontese.

W porównaniu z wymienionymi rasami, mniejszą przydatność do krzyżowania towarowego wykazują najbardziej liczne na świecie, predysponowane do ekstensywnych systemów opasu, brytyjskie rasy hereford i angus oraz francuska rasa salers. Do niedawna zaliczane były one do bydła małego, a dziś już do średniego. Niestety, z uwagi na swój kaliber nie poprawiają one tempa wzrostu mieszańców, których tusze są znacznie otłuszczone. Do krzyżowania ich z jałówkami, pierwiastkami i krowami małymi preferuje je natomiast łatwość ocieleń. Decyzja, którego mięsnego buhaja wybrać do krzyżowania towarowego z krowami ras mlecznych należy oczywiście do hodowcy.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:14