Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Niedobór żelaza to wolniejszy wzrost prosiąt

Niedobór żelaza to wolniejszy wzrost prosiąt
Hodowla Zwierząt Świnie
Data publikacji 18.05.2018r.

Nowo narodzone prosięta mają niewielki zapas żelaza, który zaledwie po 3–4 dniach zostaje wyeksploatowany. Również w mleku matki jest niewystarczająca jego ilość, która pokryłaby zapotrzebowanie osesków. Dlatego konieczne jest podanie odpowiedniej dawki żelaza, zapewniającej prawidłowy rozwój prosiąt i zapobiegającej infekcjom.

Nowo narodzone prosięta wyróżniają się bardzo niskim poziomem żelaza w organizmie. Ze względu na specyficzną budowę łożyska przekazywanie żelaza z organizmu lochy do płodów jest utrudnione. Jego ilość zmagazynowana u nowo narodzonych prosiąt jest więc bardzo mała. Bez względu na poziom żywienia loch w czasie ciąży i tak nie jesteśmy w stanie zapobiec niedoborowi tego pierwiastka po narodzeniu prosiąt.

r e k l a m a

Zapotrzebowanie na żelazo u świń zależy między innymi od wieku oraz stanu fizjologicznego zwierząt. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na żelazo maleje, co jest związane ze spadkiem stosunku ilości krwi do masy ciała. To znaczy ilość krwi rośnie wraz z wiekiem i masą zwierzęcia, ale w przeliczeniu na jednostkę masy jest znacznie niższa niż w pierwszych tygodniach życia świń.

Niewielkie zapasy

r e k l a m a

Dzienne zapotrzebowanie prosiąt na żelazo wynosi 7–16 mg, a jego zapas w organizmie, który zmagazynowały w wątrobie podczas życia płodowego wynosi zaledwie 40–50 mg. Najwięcej żelaza związane jest z krwią, potem w kolejności z tkankami, wątrobą i śledzioną. Głównie zgromadzone jest w formie hemoglobiny (krew) i mioglobiny (mięśnie) oraz formach magazynujących i transportowych, czyli ferrytynie i transferynie. Hemoglobina zawiera około 60–80% całego żelaza organizmu.

Mioglobina stanowi około 3–7% żelaza i ma bardzo wysoką zdolność do łączenia się z tlenem (wyższą niż hemoglobina), a jej głównym zadaniem jest transport tlenu w obrębie mięśni. Ferrytyna to główne białko magazynujące żelazo w organizmie świni. Może gromadzić do 20% całego żelaza. Ferrytyna znajdowana jest we wszystkich tkankach ciała, jednak największe jej ilości spotykamy w wątrobie, nabłonku jelit, śledzionie oraz szpiku kostnym.  • Mleko lochy jest ubogie w żelazo i prosięta ssące nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na ten pierwiastek, co grozi anemią

Zawartość żelaza w mleku lochy jest mała, dlatego po porodzie prosię jest w stanie dziennie pobrać go zaledwie 1–1,6 mg. Ta ilość nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania szybko rozwijającego się organizmu, a sam nie jest on w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości. W pierwszym miesiącu życia wzrost masy ciała prosiąt jest pięciokrotny i ponad dziesięciokrotny w 50. dniu życia, co powoduje, że zapotrzebowanie na żelazo jest duże i w takim tempie powinien też wzrastać poziom wytwarzanej mioglobiny i hemoglobiny.

Biorąc pod uwagę zapasy żelaza, z którymi prosię się rodzi (około 50 mg), oraz niską zawartość żelaza w mleku lochy (1–3 mg/kg mleka) widać, że szybko się ono wyczerpie i około 4.–7. dnia od urodzenia, jeżeli żelazo nie zostanie podane z zewnątrz, wystąpi anemia.

Podstawowy mikroelement

Żelazo w organizmie zwierzęcia pełni różne funkcje. Głównie jako składnik hemoglobiny, która jest podstawowym elementem składowym czerwonych krwinek (erytrocytów) i odpowiada za transport tlenu po organizmie. Wchodzi również w skład mioglobiny, czyli przyczynia się także do prawidłowej pracy mięśni. Pełni rolę aktywatora niektórych enzymów odpowiedzialnych za kluczowe procesy metaboliczne, na przykład te biorące udział w syntezie DNA oraz w procesach oddychania komórkowego. Żelazo uczestniczy także w syntezie i katabolizmie niektórych hormonów, w syntezie kolagenu, wytwarzaniu substancji ważnych dla aktywności limfocytów, w procesie fagocytozy czy wytwarzaniu związków energetycznych. Oddziałuje na cykl komórkowy oraz różnicowanie komórek. U zwierząt magazynowane jest przeważnie w wątrobie, gdzie tworzy kompleks z białkiem.

Brak suplementacji żelaza prowadzi do anemii, czyli stanu, kiedy poziom hemoglobiny w organizmie jest o 25% niższy od normy fizjologicznej. Wśród objawów anemii występują: niedotlenienie narządów, pękanie błon śluzowych, liczne strupy, bladość skóry, łamliwa i nastroszona szczecina, brak jej połysku, wzmożona senność, brak apetytu, problemy z poruszaniem się wynikające z zawrotów głowy. Na skutek niedoborów mioglobiny mięśnie prosiąt stają się wiotkie. Pojawia się wodobrzusze i zwyrodnienie wątroby. U prosiąt zahamowany jest ogólny rozwój. Anemiczne zwierzęta są dużo bardziej podatne na zachorowania i infekcje (grypa, schorzenia płuc oraz zaburzenia trawienia) niż zwierzęta zdrowe.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a