Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowe ognisko ptasiej grypy. Ponad 70 tys. ptaków do wybicia

Michał Czubak
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Nowe ognisko ptasiej grypy. Ponad 70 tys. ptaków do wybicia
Hodowla Zwierząt Ptasia grypa
Data publikacji 20.01.2023r.

Główny Inspektor Weterynarii podał informację o wykryciu kolejnego, już 30. W kraju w tym roku wirusa ptaków H5N1. Ognisko, jak większość ostatnich, zlokalizowane jest w powiecie kaliskim.

Wielkopolska. Powiat kaliski zagłębiem ptasiej grypy

19 stycznia oficjalnie stwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy ptaków H5N1 na terenie powiatu kaliskiego. To już 17. na 30. stwierdzonych w kraju ognisko tej wysoce zjadliwej choroby ptaków, które potwierdzono w powiecie kaliskim. W tym najnowszym wirusa wykryto u indyków rzeźnych, w hodowli komercyjnej w wsi Gać Kaliska w gminie Koźminek. Ostatnie trzy ogniska choroby właśnie wykryto na terenie tej gminy.
W związku z nowym ogniskiem inspekcja weterynaryjna poleciła zutylizować wszystkie ptaki w hodowli – ponad 76 tys. sztuk.

r e k l a m a

Ponad pół miliona ptaków do utylizacji

Do 20 stycznia łączna liczba drobiu do utylizacji w ogniskach wniosła niemal 600 tys. sztuk. Najwięcej na terenie województwa wielkopolskiego, gdzie wykryto 22 z 30 ognisk w ogóle.
W całym minionym roku inspekcja weterynaryjna potwierdziła łącznie 68 ognisk zjadliwej grypy ptaków u drobiu i 41 ogniska u ptaków dzikich.
W 2023 roku jesteśmy raptem po 20 dniach stycznia, a już mamy 30 ognisk, przy czym wszystkie u drobiu komercyjnego, a raptem trzy ogniska stwierdzono w chowie przyzagrodowym. Jak dotąd inspekcja weterynaryjna nie poinformowała o chorobie u dzikich ptaków w tym roku.
Michał Czubak
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a