r e k l a m a

Partner serwisu

Nowości produktowe pomocne w hodowli świń

Hodowla Zwierząt Świnie
Data publikacji 17.02.2021r.

Od prawie roku producenci trzody chlewnej nie mieli okazji spotkać się na targach i zapoznać na stoiskach z ofertą firm. Większość konferencji przeniosła się do Internetu, podobnie jak tegoroczne targi Ferma Świń. Prezentujemy więc nowości produktowe, które opracowały firmy z branży trzody chlewnej.

Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Zarejestruj się lub Zaloguj się

Czytaj bez ograniczeń

Kup dostęp

r e k l a m a

Ekstrudowana śruta rzepakowa

Wytwórnia Pasz LIRA przygotowała ofertę obejmującą zarówno komponent białkowy – Golden Protein (ekstrudowana poekstrakcyjna śruta rzepakowa) oraz specjalnie dobraną mineralną mieszankę paszową Tucznik 2,5–3% Golden. Dzięki nim można znacznie obniżyć koszty żywienia, zachowując lub poprawiając dotychczasowe efekty produkcyjne. Wykorzystując Golden Protein jako jedyne lub przeważające źródło białka, należy wziąć pod uwagę odmienny skład aminokwasowy w porównaniu z poekstrakcyjną śrutą sojową.

Charakteryzuje się dużą zawartością aminokwasów siarkowych, szczególnie metioniny. Dlatego też, aby zachować właściwy stosunek aminokwasów w gotowej paszy, zalecane jest zastosowanie mieszanki paszowej uzupełniającej przygotowanej specjalnie dla tego modelu żywieniowego.

Wyniki badań przeprowadzonych na wielu fermach pokazały, że produkt ten z powodzeniem może zastąpić drogą poekstrakcyjną śrutę sojową. W wyniku ekstruzji surowiec wyjściowy zostaje uszlachetniony, stając się jednocześnie produktem w pełni bezpiecznym dla każdej grupy technologicznej trzody chlewnej. Podstawowym ograniczeniem w stosowaniu poekstrakcyjnej śruty rzepakowej w dużych ilościach były związki antyżywieniowe oraz duża zawartość włókna. W wyniku ekstruzji następuje rozerwanie ścian komórkowych i eliminacja związków antyżywieniowych oraz zwiększenie strawności wszystkich składników pokarmowych. Dzięki zmianie struktury frakcje włókna wykazują właściwości prebiotyczne i przyczyniają się do poprawy zdrowia zwierząt.

.

Wsparcie przy odsadzeniu

r e k l a m a

Nowe produkty w ofercie dla prosiąt wprowadziła firma Trouw Nutrition. Obejmują trzy prestartery z grupy Milkiwean i cztery produkty Happy Baby. Wśród nich znajduje się Milkiwean Milki Perfetto – prestarter odsadzeniowy rekomendowany dla prosiąt odsadzanych przy masie ciała 5,5–6 kg, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego poprzez ograniczanie namnażania niepożądanej mikroflory, między innymi Escherichia coli i Salmonelli. Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszaniny substancji czynnych ogranicza w sposób naturalny występowanie problemów ze streptokokozą u prosiąt.

Nowe produkty Happy Baby to Maluch – prestarter okołoodsadzeniowy przeznaczony dla hodowców preferujących późniejsze odsadzenia w wyższej masie ciała. Produkt przygotowany jest z zastosowaniem surowców ekstrudowanych zapewniających lepsze wykorzystanie paszy. Zastosowanie mieszaniny krótko- i średniołańcuchowych kwasów wykazuje naturalne właściwości hamujące w stosunku do mikroorganizmów, a specjalnie dobrane dodatki smakowe i zapachowe zwiększają pobranie paszy oraz zapewniają lepsze przyrosty masy ciała. Happy Baby Energy Booster 5% to koncentrat energetyczno-białkowy do stosowania w paszy typu starter. Zawiera łatwo przyswajalne źródła energii oraz wysoko strawne białko z optymalnym bilansem aminokwasowym. Pozwala na poprawę wartości białkowych i energetycznych w paszach typu prestarter i starter.

Happy Baby Warchlak 1000 7,5% i Happy Baby Warchlak 1000 10% AntiC to koncentraty przeznaczone do przygotowania paszy typu starter. W pełni pokrywają zapotrzebowanie młodych zwierząt na składniki witaminowo-mineralne. Zastosowana kombinacja średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych oraz maślanów poprawia zdrowotność prosiąt, redukuje ryzyko problemów z biegunkami oraz zwiększa smakowitość paszy. Ten drugi jest szczególnie zalecany dla zwierząt wykazujących pierwsze oznaki agresywnego zachowania oraz kanibalizmu.

.

Niezastąpiony w walce z mikotoksynami

Zastosowane w produkcie X-Bond Standard firmy Blattin Polska bentonity, wyciągi z alg i ze ścian komórkowych drożdży powodują adsorpcję mikotoksyn, nie wiążąc witamin i składników mineralnych. Mikotoksyny nie dostają się więc do krwiobiegu. Enzymy i bakterie zawarte w produkcie przekształcają mikotoksyny, które nie podlegają adsorpcji, do nietoksycznych metabolitów. Wielokierunkowe unieczynnienie mikotoksyn sprawia, iż zastosowanie preparatu X-Bond Standard eliminuje negatywny wpływ tych toksycznych metabolitów grzybowych na produkcyjność i zdrowotność zwierząt.

Mikotoksyny są niewidoczne, chemicznie stabilne, odporne na warunki temperaturowe i procesy technologiczne. W produkcji zwierzęcej powodują wiele strat, które objawiają się między innymi obniżeniem przyrostów, zwiększonym zużyciem paszy, biegunkami i wymiotami, zaburzeniami w rozrodzie, obniżeniem odporności oraz skuteczności szczepień profilaktycznych. Produkt przeznaczony jest dla wszystkich grup produkcyjnych w ilości 1–2 kg na tonę paszy.

.

Locha karmiąca bez jarzma

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Czapka z daszkiem – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Czapka z daszkiem – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

27,00 zł

Cena regularna 35,00 zł

SPRAWDŹ
Coraz więcej mówi się o swobodnym utrzymywaniu, zwiększającym dobrostan macior po porodzie. Firma Aco Funki proponuje bezuwięziowy kojec porodowy Welsafe Flex, w którym locha może być zamknięta podczas porodu, a w późniejszym okresie karmienia prosiąt jarzmo jest otwarte. Prosięta mają wydzielone gniazdo do schronienia się i odpoczynku. Konstrukcja kojca pomimo otwarcia jarzma zapewnia im bezpieczne poruszanie się i dobry dostęp do wymienia lochy, dzięki czemu pobierają więcej mleka. Ruchome boki uwięzi umożliwiają krótko­trwałe zamykanie lochy, mogą być również użyte jako elastyczna ochrona podczas inspekcji loch. Gniazdo dla prosiąt również ma regulowane zamknięcie.

Budowa kojca pomaga zwiększyć masę ciała prosiąt przy odsadzeniu w porównaniu z jarzmowymi kojcami porodowymi bez wzrostu śmiertelności wśród osesków. Co ważne, kojec nie zajmuje tak dużo miejsca, jak inne tego typu kojce bezuwięziowe. Może być zbudowany zarówno jako nowy kojec, jak i w już istniejących chlewniach.

.

Zaprojektowane z myślą o higienie kojców

Nowością firmy Aco Funki są wygrodzenia kojców, które nie pozwalają na gromadzenie się nieczystości w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach. Hodowcy decydują się na zakup wygrodzeń dla warchlaków i tuczników Funki Fiber przede wszystkim ze względu na możliwość większej higieny. Łatwo jest umyć i zdezynfekować taki kojec po wyprowadzeniu zwierząt. Podstawę systemu stanowi 10-milimetrowy zbrojony włóknem (zamiast żebrowanych profili deskowych z PVC) panel z tworzywa, który pomimo swojej niewielkiej grubości jest niezwykle mocnym i trwałym materiałem. Cała konstrukcja wykonana jest z litych paneli bez słupków, a wszystkie rury zakończone są za pomocą adapterów PVC lub zatyczek. Dzięki temu wszystkie elementy systemu są zamknięte. Pomaga to zmniejszyć ilość nieczystości gromadzących się w trudno dostępnych miejscach. Wszystkie powierzchnie są gładkie i łatwe w czyszczeniu.

.

Brama do dezynfekcji pojazdów

Brama przejazdowa FERMO przeznaczona jest do kompleksowej dezynfekcji całej powierzchni pojazdów. Umieszczenie kurtyny zraszającej przy wjeździe do gospodarstwa skutecznie dezynfekuje wszelkie środki transportu, w tym maszyny rolnicze, samochody osobowe oraz dostawcze transportujące paszę czy zwierzęta. Zastosowanie tego typu rozwiązania jest najskuteczniejszą ochroną zapobiegającą przedostaniu się wirusa afrykańskiego pomoru świń czy grypy ptaków za pośrednictwem środków transportu na teren gospodarstwa.

Dezynfekcji podlegają wszelkie powierzchnie zewnętrzne pojazdów, a nie tylko koła, jak ma to miejsce w przypadku mat przejazdowych. Przejazd przez kurtynę zraszającą środkami dezynfekującymi przebiega sprawniej i dokładniej aniżeli dezynfekcja ręczna. Wysoka skuteczność dezynfekcji wynika z tego, że roztwór każdorazowo ma takie samo stężenie, a samochód zraszany jest zawsze czystym roztworem dezynfekującym, nie tak jak w przypadku mat, na których pozostają zabrudzenia.

Brama dezynfekcyjna zaprojektowana została w sposób zapewniający bezproblemową obsługę – kurtyna może zostać uruchomiona ręcznie lub automatycznie. Została wyposażona w zbiornik na środek odkażający oraz wydajną pompę z dyszami zraszającymi. Dodatkowo w zestawie znajduje się lanca z wężem, która ułatwia zdezynfekowanie trudno dostępnych miejsc w pojeździe. Cena brutto bramy to 14 661 zł w wersji podstawowej. Do 28 lutego można uzyskać 80% refundacji na zakup bramy bioasekuracyjnej. Wniosek o dofinansowanie trzeba złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomocą są objęci hodowcy, którzy utrzymują nie mniej niż 50 świń.

.

Brama dla aut, kabina dla ludzi

Przejazdowa brama bioasekuracyjna przeznaczona do dezynfekcji każdego typu pojazdów firmy JFC montowana jest najczęściej na stałe przy bramie wjazdowej. Dostępny jest także łatwy w montażu zestaw do rozstawienia tymczasowego bramy, na przykład na drodze dojazdowej. Brama wyposażona jest w pompę zasilaną 230 V, która zasysa przygotowany środek dezynfekujący i może być używana nawet przy ujemnych temperaturach. Pojazd spryskiwany jest z każdej strony (boki, góra, przód, tył oraz podwozie). Zawiera lancę do oprysku środkiem odkażającym w trudno dostępnych miejscach. Możliwa jest regulacja siły oprysku. Czas nanoszenia środka dezynfekującego na ciężarówkę wynosi 20–25 sekund, czyli dużo krócej w porównaniu z ręczną dezynfekcją. Brama bioasekuracyjna przeznaczona jest dla pojazdów do wysokości maksymalnie 4,50 m i szerokości 4,20 m.

Cyklicznie pojawiające się epidemie, dotyczące zarówno chorób zwierząt, jak i ludzi, powodują, iż potrzebne są rozwiązania zapobiegające ich rozprzestrzenianiu się. Odpowiedzią firmy JFC jest nie tylko brama, ale także Mobilny System KDD do bezdotykowej dezynfekcji osób i odzieży wierzchniej. Składa się z kabiny oraz skrzyni z instalacją zamgławiającą. Zaprojektowana jest jako konstrukcja samonośna, wykonana z polietylenu stabilizowanego UV. Do korpusu zamontowana jest szczelna szafa sterująca z drzwiami zabezpieczonymi dwoma zamkami. W szafie znajdują się zamgławiacz oraz skrzynka elektryczna zawierająca elementy przyłączeniowe i regulująca czas pracy zamgławiacza. Brama dezynfekcyjna dla samochodów to koszt 12 000 zł netto, a kabina dezynfekcyjna dla ludzi – 14 300 zł netto.

.

.

Pasza na plus dla prosiąt

Pasza Mammy Pro Perfect Plus firmy De Heus to produkt przeznaczony dla prosiąt od 21. dnia życia do 23 kg masy ciała. Produkty z linii „Plus” stanowią wsparcie hodowli w programach żywienia bez antybiotyków oraz z ograniczoną zawartością tlenku cynku i pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz uzyskanie optymalnych przyrostów w okresie okołoodsadzeniowym. Produkt zawiera tlenek cynku na poziomie zgodnym z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. W składzie jest także otoczkowany probiotyk wpływający na zmniejszenie koncentracji patogennej mikroflory w jelitach zwierząt. Z kolei prebiotyk pochodzenia naturalnego (inulina) wpływa na rozwój pozytywnej mikroflory jelit.

Fitoncydy, standaryzowane substancje roślinne o działaniu antybakteryjnym, pierwotniakobójczym i grzybobójczym, są odpowiednikiem antybiotyków wytwarzanych przez bakterie, grzyby i porosty, a kwasy organiczne wykazują silne działanie bójcze, między innymi w stosunku do bakterii z rodzaju Escherichia coli i Salmonella, dodatkowo wspierając zapobieganie zakażeniom bakteriami beztlenowymi. Mammy Pro Perfect Plus jest źródłem kwasów omega, które stanowią wsparcie optymalnych przyrostów i wpływają pozytywnie na jakość mięsa wieprzowego. Pasza zawiera toastowane ziarna oraz ekstrudowane zboże, dzięki którym dostępność składników żywieniowych jest większa, co pozwala na odciążenie układu pokarmowego prosiąt. Nowoczesne włókno paszowe wspiera natomiast pobranie paszy oraz odpowiednią perystaltykę jelit.


Zdjęcia: Firmowe

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody