Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Owca uhruska – mięsna i niewymagająca

Owca uhruska – mięsna i niewymagająca
Hodowla Zwierząt Owce
Data publikacji 12.01.2019r.

Zdzisław Fejtko z miejscowości Czerśl w gminie Łuków od dziecka miał kontakt z owcami. Jego rodzice posiadali w gospodarstwie kilka sztuk, zwykle 5 lub 6 matek. Podczas samodzielnego prowadzenia gospodarstwa pan Zdzisław utrzymywał kilka sztuk merynosa polskiego w starym typie. Później w gospodarstwie było bydło mleczne i trzoda chlewna. Po załamaniu na rynku trzodowym rolnik postanowił pozbyć się świń i zamiast nich zająć się owczarstwem.

Owce zamiast trzody

W 2003 roku miałem duże problemy ze sprzedażą tuczników. Jedną partię zwierząt kilka razy ładowałem na przyczepę, wiozłem do skupu i jechałem z nimi z powrotem, gdyż nie było chętnych na kupno świń. W końcu udało mi się je sprzedać, ale za cenę niepokrywającą kosztów produkcji. To zdarzenie wpłynęło na podjęcie decyzji o likwidacji trzody chlewnej i przestawieniu się na chów owiec. Prowadzenie gospodarstwa było tylko dodatkowym zajęciem, gdyż razem z żoną pracowaliśmy zawodowo. Po wstąpieniu do UE warunki do utrzymania bydła mlecznego były bardzo rygorystyczne i w moim przypadku wiązały się z przeprowadzeniem kosztownej modernizacji budynku inwentarskiego. Dodatkowo czas, którym dysponowaliśmy, nie pozwalał na zajęcie się produkcją mleka – mówi Zdzisław Fejtko.

r e k l a m a

Usytuowanie łąk i pastwisk przy siedlisku oraz to, że owce spośród zwierząt gospodarskich wymagają najmniejszego nakładu pracy, zdecydowały o zajęciu się chowem tych zwierząt. W gospodarstwie owce na obecną skalę utrzymywane są od 2004 roku. Zdzisław Fejtko rozpoczął hodowlę polskiej owcy nizinnej. Później stado zostało wymienione na polską owcę nizinną odmiany uhruskiej. Wymiana nastąpiła ze względu na dopłaty z programu rolnośrodowiskowego, które pozwalają na uzyskanie opłacalności tej hodowli.


Fot. Józef Nuckowski

r e k l a m a

Zdaniem rolnika, bez wsparcia z zewnątrz hodowla jest nieopłacalna. Dopłata z programu rolnośrodowiskowego na jedną matkę wynosi 360 zł rocznie. Ponadto gospodarz otrzymuje dopłaty bezpośrednie do każdej matki, która skończyła 12 miesięcy, wynoszące 25 euro rocznie.

Niewymagające zwierzęta

Owca uhruska jest odporna na choroby i nie jest wymagająca w żywieniu. Jest ona owcą mięsną, która po uboju daje od 43 do 44% mięsa. W stosunku do polskiej owcy nizinnej ma większą wagę i lepsze walory mięsne.

Owce uhruskie mają dobre przyrosty. Jagnięta sprzedawane są w wieku od 4 do 5 miesięcy i ważą wówczas 45 do 50 kg. Maciorki mają plenność na poziomie 160%, to znaczy, że od jednej matki odchowuje się rocznie 1,6 jagnięcia. W naszym gospodarstwie udało mi się uzyskać 150% odchowalności. Uzyskuję rocznie od 45 do 50 jagniąt. Z tego 3–4 jarki zostawiam na remont stada, a pozostałe jagnięta sprzedaję. Około 10 dni przed planowaną sprzedażą jagniąt zaczynam zasuszanie matek, redukując im dawkę pokarmową – opowiada gospodarz.

Plenność zależy od odpowiedniego żywienia. Przygotowując matki do stanówki, rolnik podaje im szczepionki z witaminy E i selenu. Otrzymują także paszę wysokobiałkową. Tryk do stada dopuszczany jest w czerwcu, a od listopada do początku stycznia trwają wykoty. Matki wraz z jagniętami na około 3 dni po wykocie są oddzielane od stada. Dzięki temu jagnięta szybko się wzmacniają i później bezpiecznie można wprowadzić je do pozostałych matek z młodymi.


Fot. Józef Nuckowski
  • U Zdzisława Fejtki wykoty trwają od listopada do początku stycznia. Rocznie odchowuje się 1,5 jagnięcia od matki

Wypas owiec w gospodarstwie Zdzisława Fejtko trwa od maja do listopada. Głównymi paszami oprócz zielonki z pastwiska są: słoma, siano i owies. Dodawane jest także ziarno pszenicy i pszenżyta, ale te stosowane są po uprzedniej obróbce w gniotowniku.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a