Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pierwsze ognisko ASF u świń w gospodarstwie we Włoszech

Dominika Stancelewska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Pierwsze ognisko ASF u świń w gospodarstwie we Włoszech
Hodowla Zwierząt ASF
Data publikacji 20.06.2022r.

Po wykryciu dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej w Polsce i jednego ogniska w zachodnich Niemczech przy granicy z Francją w gospodarstwie z systemem wolnowybiegowym padło teraz na Włochy.

Pierwsze w tym kraju ognisko w chlewni na kontynencie stwierdzono w okolicach Rzymu w regionie Lacjum – w stadzie, w którym utrzymywano zaledwie 8 świń. Tysiąc zwierząt zostanie natomiast zabitych w okolicznych gospodarstwach w promieniu 10 km. Włochy z pogłowiem świń wynoszącym niespełna 9 mln sztuk są siódmym producentem wieprzowiny w Unii Europejskiej.

r e k l a m a

Jaki wariant wirusa ASF występuje we Włoszech?

Wirus ASF u dzików w okolicach Rzymu został wykryty w maju. Wcześniej od początku bieżącego roku był stwierdzany w prowincji Alesandria w Ligurii oraz w Genui w Piemoncie w północno-zachodniej części kraju, około 400–500 km od stolicy. Do dziś nie wiadomo, czy wystąpienie wirusa w okolicach Rzymu wiąże się z wariantem wirusa występującym endemicznie na Sardynii, czy też jest to obecny na północy Włoch wariant środkowoeuropejski.

Francja w stanie gotowości przeciwko ASF

Ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryte 25 maja w Badenii-Wirtembergii w Niemczech postawiło też w stan gotowości francuskie służby weterynaryjne. Tamtejsze ministerstwo rolnictwa ogłosiło przeprowadzenie spisu wszystkich posiadaczy świń oraz oceny bioasekuracji w gospodarstwach, a także zwiększenie kontroli nad populacją dzików.

 

Artykuł kazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 26/2022 na str. 45.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

fot. arch. red. (D. Stancelewska)

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a