Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Pierwsze ognisko ASF u świń w gospodarstwie we Włoszech

Dominika Stancelewska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Pierwsze ognisko ASF u świń w gospodarstwie we Włoszech
Hodowla Zwierząt ASF
Data publikacji 20.06.2022r.

Po wykryciu dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej w Polsce i jednego ogniska w zachodnich Niemczech przy granicy z Francją w gospodarstwie z systemem wolnowybiegowym padło teraz na Włochy.

Pierwsze w tym kraju ognisko w chlewni na kontynencie stwierdzono w okolicach Rzymu w regionie Lacjum – w stadzie, w którym utrzymywano zaledwie 8 świń. Tysiąc zwierząt zostanie natomiast zabitych w okolicznych gospodarstwach w promieniu 10 km. Włochy z pogłowiem świń wynoszącym niespełna 9 mln sztuk są siódmym producentem wieprzowiny w Unii Europejskiej.

r e k l a m a

Jaki wariant wirusa ASF występuje we Włoszech?

Wirus ASF u dzików w okolicach Rzymu został wykryty w maju. Wcześniej od początku bieżącego roku był stwierdzany w prowincji Alesandria w Ligurii oraz w Genui w Piemoncie w północno-zachodniej części kraju, około 400–500 km od stolicy. Do dziś nie wiadomo, czy wystąpienie wirusa w okolicach Rzymu wiąże się z wariantem wirusa występującym endemicznie na Sardynii, czy też jest to obecny na północy Włoch wariant środkowoeuropejski.

r e k l a m a

Francja w stanie gotowości przeciwko ASF

Ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryte 25 maja w Badenii-Wirtembergii w Niemczech postawiło też w stan gotowości francuskie służby weterynaryjne. Tamtejsze ministerstwo rolnictwa ogłosiło przeprowadzenie spisu wszystkich posiadaczy świń oraz oceny bioasekuracji w gospodarstwach, a także zwiększenie kontroli nad populacją dzików.

 

Artykuł kazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 26/2022 na str. 45.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Uprawa ogórków pod osłonami

Uprawa ogórków pod osłonami

Płacisz tylko

23,21 zł

Cena regularna 29,00 zł

SPRAWDŹ

fot. arch. red. (D. Stancelewska)

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a