StoryEditorŚwinie

Podawanie leków świniom w wodzie. Jak to wygląda w praktyce

16.03.2022., 09:03h
Choroby powodują straty w produkcji trzody chlewnej, a wybór sposobu leczenia jest ważny dla uzyskania zadowalających efektów. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, lecząc zwierzęta preparatami iniekcyjnymi. Jednak w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest podawanie leków w wodzie do picia. W tej formie można także stosować preparaty zakwaszające zapobiegające problemom trawiennym u prosiąt.

Leczenie trzody chlewnej może być prowadzone w sposób indywidualny, kiedy obejmuje jedno lub kilka zwierząt, oraz grupowo, gdy terapii poddawane jest cało stado lub grupa technologiczna. Leczenie indywidualne można prowadzić, podając leki w formie iniekcji lub w postaci proszków, zawiesin albo roztworów, natomiast grupowe polega na podawaniu leków z wodą do picia lub w formie paszy leczniczej. W rzadszych przypadkach terapia grupowa może obejmować również iniekcję.

Wskazaniem do zastosowania leczenia całej grupy świń z wykorzystaniem preparatów rozpuszczalnych w wodzie do picia są przede wszystkim nagłe zachorowania, szczególnie te, które przebiegają w formie ostrej. W przypadku innych chorób bardziej opłacalne jest wyprodukowanie paszy leczniczej dla konkretnej liczby zwierząt. Zaletą podawania leków w wodzie jest możliwość skuteczniejszego leczenia, ponieważ w czasie choroby zwierzęta z reguły więcej piją wody, niż jedzą paszy.

Przy podawaniu preparatów leczniczych w wodzie do picia należy uwzględnić przede wszystkim właściwości fizyko-chemiczne wody, które mogą mieć negatywny wpływ na antybiotyki. Woda użyta do przygotowania roztworu n...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 12:27