Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Przez suszę rolnicy nie mają już pasz dla bydła. Dramat hodowców z Kanady

Przez suszę rolnicy nie mają już pasz dla bydła. Dramat hodowców z Kanady
Hodowla Zwierząt Wiadomości
Data publikacji 27.01.2022r.

Obecne niedobory paszy w Kanadzie są tak dramatyczne, że tamtejsi rolnicy twierdzą, iż za kilka dni nie będą mieli już czym karmić swojego bydła. Wszystkiemu winna jest ubiegłoroczna susza, która zmniejszyła zbiory zbóż o jedną trzecią i utrudnienia w imporcie kukurydzy z USA.

Przez suszę brakuje bazy paszowej. Ratunkiem import kukurydzy ze Stanów

Grupy branżowe kanadyjskich hodowców bydła mięsnego zgodnie twierdzą, że powszechny niedobór pasz w ostatnich dniach eskalował do stanu nadzwyczajnego.

r e k l a m a

W Albercie, prowincji Kanady, w której dominują duże hodowle bydła mięsnego, farmerzy zmuszeni są do importowania coraz większych ilości amerykańskiej kukurydzy. Transport paszy jest jednak kosztowny i czasochłonny. Jak podaje portal informacyjny Reuters, Canadian Pacific Railway - główny dostawca kukurydzy do zachodniej Kanady z trudem nadąża za popytem na surowiec. Transportu paszy z USA nie ułatwiają również wymagane nakazy szczepień na COVID-19 nałożone na kierowców przekraczających granicę.

Farmerzy powoli nie maja czym karmić bydła

r e k l a m a

Jacob Bueckert, właściciel stada liczącego 20 000 sztuk bydła w pobliżu Warner w Albercie, szacuje, że ma zapas paszy co najwyżej na pięć dni.
 
„Nie mamy żadnego bufora. To przerażające” – powiedział hodowca, dodając, że jest sfrustrowany opóźnionymi dostawami z USA. „Wymówki nie nakarmią bydła”.

Import kukurydzy z USA wzrósł w Kanadzie prawie sześciokrotnie

Kanada jest ósmym eksporterem wołowiny i cielęciny na świecie. W Stanach Zjednoczonych, które są trzecim największym eksporterem wołowiny na świecie, stada bydła są bardziej rozproszone, co za tym idzie pasza jest łatwiej dostępna. Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych dostawy kukurydzy do Kanady z USA wyniosły w okresie od września do stycznia prawie sześciokrotnie więcej niż średni import z ostatnich pięciu lat.
 
Nie tylko hodowcy bydła martwią się czym nakarmią swoje zwierzęta. Nie mniej niepewnie czują się tamtejsi hodowcy trzody chlewnej, którzy nie dysponują zbyt dużymi zapasami paszy. Jak donosi Reuters.com, niektóre dostawy śruty sojowej z USA do Kanady już zostały anulowane.

Susza zredukowała plony w Kanadzie o 1/3

Problem zaopatrzenia gospodarstw w odpowiednią ilość paszy dla zwierząt jest problemem, który ciągnie się od zeszłego lata, podczas którego ekstremalna susza nawiedziła zachodnią Kanadę i znacząco zredukowała zbiory wszystkich zbóż oraz kompletnie zniszczyła pastwiska w rejonach, które odnotowywały najwyższe temperatury. 

Kamila Dłużewicz
oprac. na podtsawie Reuters.com
fot. unsplash

Widziałeś już nasze video "Jak uprawiać kukurydzę, by dała wysoki plon i zysk?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a