Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolniku! Badanie mięsa na użytek własny pod kątem włośnicy wykonasz bezpłatnie

. .
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Rolniku! Badanie mięsa na użytek własny pod kątem włośnicy wykonasz bezpłatnie
Hodowla Zwierząt Wiadomości
Data publikacji 17.09.2022r.

Jak informuje resort rolnictwa, w przypadku pozyskiwania mięsa na użytek własny, które pochodzi zarówno z uboju czy odstrzału, a także mięsa będącego przedmiotem sprzedaży bezpośredniej nie ma obowiązku uiszczania opłaty za przeprowadzenie badania mięsa lub tuszy na obecność włośni.

Chcesz zbadać tuszę przeznaczoną na użytek własny? Badanie na włośnicę jest darmowe

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało rolników w komunikacie, że w przypadku badania mięsa na użytek własny, pochodzącego świń, dzików i nutrii - zarówno pochodzącego z uboju, jak i z odstrzału zwierząt łownych, a także w przypadku mięsa będącego przedmiotem sprzedaży bezpośredniej (dziki oraz nutrie) - nie ma podstawy do pobrania opłaty przez Inspekcję Weterynaryjną za samo przeprowadzenie badania mięsa lub tuszy pod kątem włośnicy.

r e k l a m a

MRiRW wyszczególniła sytuacje, w których nie ma podstaw do pobierana od rolnika opłat za badanie na obecność włośni.:

  • 1) mięsa poddanych ubojowi świń i nutrii – w przypadku określonym w § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. z 2021 r. poz. 2059);
  • 2) mięsa dzików – w przypadkach określonych w § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny oraz w § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz. U. poz. 1703);
  • 3) tusz pozyskanych z nutrii – w przypadku określonym w § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.

Zmiany w stawkach za świadectwa zdrowia świń: przewidziane zniżki dla małych gospodarstw

Resort rolnictwa przypomina, że od 11 sierpnia 2022 r. zmieniły się opłaty za kontrolę zwierząt przeznaczonych do wywozu, handlu lub przemieszczania, która obliczana jest obecnie na podstawie czasu pracy lekarza weterynarii poświęconego na kontrolę.

Obecnie podstawowa opłata za kontrolę trwającą nie dłużej niż godzinę wynosi 112,80 zł, a w przypadku kontroli trwającej dłużej niż godzinę, za pierwszą godzinę – 112,80 zł, a za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny ­– 14,10 zł. Aktualna opłata uwzględnia już koszty dojazdu urzędowego lekarza weterynarii na miejsce przeprowadzenia kontroli.

Dla małych gospodarstw resort rolnictwa przewidział zniżki. Opłatę za taką kontrolę pobiera się w wysokości obniżonej o 75%, jednak nie niższej niż 40 zł, w przypadku kontroli świń przeprowadzanej w gospodarstwie, w którym jest utrzymywane nie więcej niż 50 świń. Po zastosowaniu wprowadzonych zasad, opłata za ww. kontrolę przekracza kwotę 40 zł w przypadku, gdy czas jej trwania wynosi co najmniej 2 godziny. Przykładowo,, gdy  kontrola lekarza trwa 1,5 godziny, opłata wyniesie 40 zł, gdy trwa 2 godziny, opłata wyniesie 42,30 zł, a gdy trwa 2,5 godziny, opłata wyniesie 49,35 zł.

Oprac. Kamila Dłużewicz na podst. inf. prasowej MRiRW
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak producenci mleka oszczędzają czas i pieniądze?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a