Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Stosowanie probiotyków zmniejsza odór w chlewni

Dominika Stancelewska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Stosowanie probiotyków zmniejsza odór w chlewni
Hodowla Zwierząt Żywienie świń
Data publikacji 05.09.2022r.

Do poprawy jakości powietrza w chlewni i zmniejszenia stężenia szkodliwych gazów może być wykorzystywana nie tylko sprawnie działająca wentylacja. Również poprzez żywienie możemy ograniczać ten uciążliwy problem.

Gdy wentylacja chlewni nie wystarcza by pozbyć się odoru

Świnie wydzielają między innymi amoniak i siarkowodór, które działają drażniąco, dlatego konieczna jest dobra wymiana powietrza. Czasami to jednak nie wystarcza, więc rolnicy próbują innych rozwiązań. Jednym z nich jest stosowanie specjalnych dodatków do paszy. Są to najczęściej preparaty zawierające kompleksy pożytecznych mikroorganizmów łączących w sobie szczepy bakterii tlenowych i beztlenowych.

Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując je na wielu płaszczyznach, a więc nie tylko do paszy czy wody, ale także do uzdatniania gnojowicy i obornika, ale można też stosować tylko niektóre elementy tego systemu. Probiotyki dodawane do paszy dla zwierząt zawierają najczęściej bakterie kwasu mlekowego, które spowalniają rozwój bakterii chorobotwórczych i przyspieszają biodegradację substancji organicznych.

r e k l a m a

Czym są probiotyki dla świń i jak działają?

Probiotyki to produkty zawierające żywe lub martwe mikroorganizmy oraz dostarczane przez nie substancje, które przyczyniają się do stabilizacji populacji mikroorganizmów i aktywności enzymatycznej w przewodzie pokarmowym, przez co wywierają pozytywny wpływ na wzrost i rozwój zwierząt. Są to najczęściej odpowiednio dobrane naturalne bakterie jelitowe, które po wprowadzeniu do organizmu są w stanie zasiedlić przewód pokarmowy, uniemożliwiając tym samym nadmierny rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych, zapewniając lepsze trawienie i optymalne wykorzystanie paszy. Są naturalnym środkiem wzbogacającym i stabilizującym mikroflorę przewodu pokarmowego odpowiedzialną za prawidłowy przebieg procesów trawienia. Duża ilość pożytecznej mikroflory wpływa na lepsze trawienie i zwiększa przyswajalność składników, a co za tym idzie – przyrosty zwierząt.

Probiotyki, które stabilizują gnojowicę i obornik

Tego typu mikroorganizmy mogą być też wykorzystywane do utrzymania fermentacji gnojowicy znajdującej się w zbiornikach pod rusztami. Ponieważ zatrzymują się w niej procesy gnilne, gnojowica mniej śmierdzi. Poza tym nie rozwarstwia się, zapobiega to tworzeniu się grubej warstwy kożucha na jej powierzchni. Nie ma więc problemów z jej mieszaniem przed wypompowaniem, co niestety zawsze wiąże się z nieprzyjemnym zapachem.

Roztworem sporządzonym na bazie preparatów probiotycznych można także spryskiwać ruszta, a w przypadku utrzymania ściołowego opryskiwać nim słomę. Ma to zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu oraz wzbogacać nawóz. Obornik i gnojowica stają się bardziej wartościowe jako nawóz. Obornik lepiej się rozkłada i tworzy jednolitą masę. Probiotyk nie wywołuje w oborniku procesu gnicia, lecz fermentację niskotemperaturową. W rozkładającej się ściółce zapobiega wytwarzaniu szkodliwych substancji, takich jak amoniak, siarkowodór i merkaptany metylowe.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 36/2022 na str. 45. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a