StoryEditorOpłacalność tuczu świń

Trudne początki tuczu świń bez antybiotyków

16.11.2022., 00:00h
Pomimo szerokiej dyskusji na temat konieczności ograniczania zużycia antybiotyków obecnie rolnicy nie dostaną wyższej zapłaty za tuczniki pochodzące z takiego rodzaju chowu. Niemniej, zdają sobie sprawę z tego, że przepisy zmuszą ich w końcu do podjęcia wyzwania chowu bezantybiotykowego. Dlatego producenci świń z Wielkopolski zrzeszeni w grupach w ramach konsorcjum Agro Integracja już ruszyli z takimi doświadczeniami.

Od 2024 roku zużycie antybiotyków w hodowli zwierząt będzie ściśle kontrolowane

Lekarze weterynarii i rolnicy będą zmuszeni ograniczać wykorzystanie antybiotyków w produkcji świń, żeby zachować skuteczność tej grupy leków. Od 2024 roku prawdopodobnie zacznie obowiązywać elektroniczna książka leczenia zwierząt, która pozwoli na dokładną kontrolę zużycia antybiotyków. Dzięki rozważnemu ich stosowaniu można w dużym stopniu ograniczyć lekooporność i zwiększyć skuteczność leczenia.

Aby się to udało, należy rozpowszechnić wśród producentów trzody chlewnej świadomość znaczenia wszystkich aspektów chowu, począwszy od wyboru dobrej genetyki, poprzez dbałość o warunki i mikroklimat w chlewni, ograniczanie stresu u zwierząt, aż po zachowanie maksymalnego poziomu higieny – mówi Wojciech Styburski, prezes Agro Integracji zajmującej się doradztwem rolniczym i obsługą grup producentów rolnych, a jednocześnie rolnik i producent świń.

Wcześniej prowadził produkcję w cyklu zamkniętym w oparciu o 100 macior i była to właściwie kontynuacja hodowli zarodowej rasy polskiej białej zwisłouchej przejętej po rodzicach. Hodowla w miejs...

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:33