Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W Poznaniu znaleziono padłego dzika z ASF

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Hodowla Zwierząt
W Poznaniu znaleziono padłego dzika z ASF
Hodowla Zwierząt ASF
Data publikacji 14.03.2022r.

10 marca 2022 roku służby weterynaryjne potwierdziły, że padły dzik znaleziony na terenie Poznania był zakażony ASF. Co to oznacza?

Pierwszy dzik z ASF w Poznaniu

Pierwsze sygnały, że dziki występujące na północnym terenie Poznania mogą być zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń pojawiły się w lutym. Wówczas jednak Inspekcja Weterynaryjna nie potwierdziła tych doniesień.  ​Jednakże po zbadaniu truchła dzika znalezionego w dzielnicy Umultowo dnia 1 marca 2022 roku, okazało się, że zwierzę było chore.

r e k l a m a

Źródło: bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ (screen mapy)

Źródło: bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ (screen mapy)

Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie

Być może to ognisko nie ma wielkiego znaczenia gospodarczego, skoro znajduje się na terenie miasta i jego przedmieść, gdzie nie produkuje się trzody chlewnej, ale sytuacja wydaje się niepokojąca. Region ten już znajduje się w strefie różowej, ponieważ 18 miesięcy temu na terenie pow. obornickiego znaleziono pojedynczego dzika padłego z powodu ASF.

W związku z powyższym powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń) u dzików na terenie powiatu poznańskiego Jako obszar skażony objęte zostały tereny miasta Poznania oraz Czerwonaku i Koziegłów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a