Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wirus ASF po latach znowu w Grecji

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Wirus ASF po latach znowu w Grecji
Hodowla Zwierząt ASF
Data publikacji 24.01.2023r.

Po raz pierwszy od trzech lat greckie władze weterynaryjne potwierdziły obecność wirusa ASF w tym kraju. W północnej części Grecji, blisko granicy z Bułgarią i Macedonią Północną znaleziono tuszę dzika, w której potwierdzono obecność wirusa. Czy wiadomo jak choroba przedostała się do Grecji?

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) w poniedziałek 23.01.2023 roku potwierdziła, że martwy dzik znaleziony kilka dni wcześniej na północy Grecji był zakażony wirusem ASF. Truchło dzika znaleziono w Neo Petritsi na północ od Serres, w pobliżu granicy z Bułgarią i Macedonią Północną. 

W związku ze stwierdzeniem ASF w Grecji, wprowadzono tam środki ostrożności i bezpieczeństwa biologicznego, m.in. poprzez ustanowienie stref restrykcji i ograniczeń w przemieszczaniu świń w regionie.

r e k l a m a

Czy wirus ASF przedostał się z krajów sąsiednich?

Greckie ministerstwo rolnictwa przypuszcza, że wirus afrykańskiego pomoru świń przedostał się przez kraje sąsiednie. Jak można dowiedzieć się z europejskiego systemu o chorobach zwierząt – w Bułgarii w 2022 r. potwierdzono 387 zakażeń u dzików oraz 2 stadach świń hodowlanych. Z kolei w Macedonii Północnej przypadków wirusa ASF u dzików było 9, a w gospodarstwach hodujących świnie aż 30.

Pierwsze występowanie ASF w Grecji od 2020 roku

Po raz pierwszy w Grecji wirus ASF pojawił się na początku lutego w 2020 roku, także w północnym regionie, około 60 km od granicy z Bułgarią. Miało to miejsce w gospodarstwie hodującym 32 świnie, a jedna z nich padła, właśnie z powodu wirusa ASF. Zdecydowano także o uboju trzody chlewnej na obszarze 3 km wokół gospodarstwa.

Greckie władze natychmiast zakazały handlu wieprzowiną z tego obszaru. Następnie ostatnie potwierdzenie występowania tej choroby w Grecji miało miejsce w kwietniu 2020 r.

Grecja w większości importuje swoją trzodę chlewną. Według danych FAO w 2017 r. w tym kraju hodowano około 744 000 świń.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. archiwum TPR

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a