Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wreszcie kurczą się czerwone strefy ASF

Dominika Stancelewska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Hodowla Zwierząt ASF
Data publikacji 16.01.2023r.

Główny lekarz weterynarii poinformował o zmianie zasięgów obszarów objętych ograniczeniami w związku z afrykańskim pomorem świń. Nastąpiło to na skutek publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/2486 z 16 grudnia 2022 roku zmieniającego załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Jak zmieniły się strefy ASF w województwie warmińsko-mazurskim i podkarpackim?

W związku z tym w województwie warmińsko-mazurskim ze strefy czerwonej do różowej zostały przeniesione: w powiecie iławskim gmina Iława i część gminy Lubawa, w powiecie ostródzkim gmina Ostróda i część gminy Grunwald, w powiecie nowomiejskim gminy Biskupiec, Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik i część gminy Grodziczno oraz w powiecie działdowskim część gmin Działdowo i Płośnica. Z kolei w województwie podkarpackim ze strefy czerwonej do różowej trafiły gminy: Borowa, Czermin, Wadowice Górne i Radomyśl Wielki w powiecie mieleckim.

r e k l a m a

Aktualne strefy ASF w województwach wielkopolskim, dolnośląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podlaskim

Strefy czerwone zostały także zlikwidowane w województwach dolnośląskim i wielkopolskim, a w to miejsce wprowadzono obszar różowy. W pierwszym z województw nastąpiło to w powiecie górowskim w gminach Góra, Wąsosz, Jemielno, w powiecie milickim w części gminy Milicz, w powiecie bolesławieckim w gminie Gromadka oraz w powiecie polkowickim w gminie Przemków i części gminy Chocianów. W Wielkopolsce zmiana dotyczy gmin: Duszniki, Kaźmierz, Pniewy, Szamotuły, Ostroróg w powiecie szamotulskim, Krobia, Poniec, Gostyń w powiecie gostyńskim oraz Jutrosin, Pakosław, Miejska Górka, Rawicz i Bojanowo w powiecie rawickim.

W przypadku województw mało­polskiego i świętokrzyskiego strefa czerwona została zamieniona na niebieską w powiatach: dąbrowskim (gminy Dąbrowa Tarnowska, Radgoszcz, Szczucin), buskim (gminy Pacanów, Gnojno), staszowskim (gminy Łubnice, Połaniec, Oleśnica, Rytwiany, część gminy Szydłów), kieleckim (gminy Chmielnik, Pierzchnica, Raków, Daleszyce) i pińczowskim (gmina Kije). W województwie podlaskim obszar różowy przestał obowiązywać w powiatach kolneńskim (gminy Mały Płock i Stawiski), łomżyńskim (gminy Łomża i miasto Łomża, Piątnica, Jedwabne, Przytuły, Wizna), zambrowskim (Rutki i Kołaki Kościelne). Trafiły one teraz do strefy niebieskiej. Natomiast za wolne od ASF zostały uznane powiaty (lub ich części): turecki, koniński, wrzesiński, jarociński, pleszewski, kaliski, ostrowski, ostrzeszowski i kępiński w województwie wielkopolskim.

Sardynia wolna od ASF

Po wielu latach intensywnej walki uwolniona od ASF została także włoska wyspa Sardynia. Dzięki temu od stycznia br. może wznowić eksport wieprzowiny. W walkę z epidemią zaangażowali się nie tylko mieszkańcy Sardynii, ale także służby weterynaryjne, burmistrzowie, myśliwi, instytucje i stowarzyszenia branżowe. Ostatecznie w listopadzie 2021 roku odbył się audyt Komisji Europejskiej, a w maju 2022 roku służby doszły do porozumienia w sprawie ustalenia dokładnego harmonogramu i raportowania wprowadzonych działań. W najbliższych tygodniach określone zostaną wytyczne dotyczące wyjątków w przemieszczaniu świń na obszarach, gdzie nadal obowiązują pewne ograniczenia.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Archiwum

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a