Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wzrosną koszty nadzoru nad ubojem?

Wzrosną koszty nadzoru nad ubojem?
Hodowla Zwierząt
Data publikacji 29.07.2022r.

Branża mięsna obawia się znaczącego wzrostu opłat za nadzór nad ubojem zwierząt oraz nowych kosztów za czynności administracyjne. Ma to związek z projektem rozporządzenia ministra rolnictwa, w którym zaproponowano wzrost kosztów nadzoru w zależności od rodzaju ubijanego zwierzęcia od 2 do aż 107%.

Taka podwyżka w konsekwencji będzie rodzić patologie w nadzorze

W opinii Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP podwyżka jest nieproporcjonalnie wysoka i dotyczy opłaty za kontrolę urzędową pierwotnie niezaplanowaną lub konieczną w wyniku niezgodności oraz sprawdzającą usunięcie tej niezgodności.

Zdaniem Stowarzyszenia, zakłady mięsne z obawy o nałożenie opłaty, w ich odczuciu pojmowanej jako kara, mogą unikać informowania o problemach jednostki Inspekcji Weterynaryjnej. W konsekwencji będzie to rodzić patologie w nadzorze. Tak duże kwoty mogą spowodować problemy w przepływie informacji o niezgodnościach stwierdzanych w zakładach, dlatego zdaniem branży powinny zostać zmniejszone co najmniej o połowę.

r e k l a m a

Nowe stawki Inspekcji Weterynaryjnej odczuje konsument

Jak tłumaczy Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, nowe stawki opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną finalnie będą musiały być przerzucone na konsumenta. Choć branża mięsna ma świadomość wieloletnich problemów Inspekcji Weterynaryjnej, objawiających się niedofinansowaniem i brakami kadrowymi, nie zgadza się jednak na wprowadzanie podwyżek akurat w tym trudnym momencie. Nową opłatą zostaną obciążone również zakłady, które starają się uzyskać uprawnienia eksportowe do krajów trzecich, co może zmniejszyć ich konkurencyjność na rynku i tym samym ograniczy liczbę firm, które będą chciały uzyskać zgodę na wysyłkę produktów. Tymczasem ze względu na trudną sytuację gospodarczą powinno nam zależeć na rozwoju firm i zwiększaniu eksportu. 

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a