Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowe seria paszowozów Kuhn sprawdzi się w pracy w niższych oborach

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Technika
Nowe seria paszowozów Kuhn sprawdzi się w pracy w niższych oborach
Technika Paszowozy
Data publikacji 31.08.2022r.

Firma Kuhn opracowała serię pionowych samojezdnych dwuślimakowych paszowozów przeznaczonych do pracy w niższych budynkach. To modele SPW Power, które trafią do sprzedaży w drugiej połowie tego roku.

r e k l a m a

Nowa seria paszowozów Kuhn SPW Power: 22 metry sześcienne i poniżej 3 metrów wysokości

Tworząc ten sprzęt konstruktorzy firmy Kuhn wzorowali się na pionowych paszowozach jednoślimakowych SPV z własnym napędem. Charakterystyczne jest w nich to, że zbiorniki mieszające są umieszczone między dwoma osiami. Taki sam układ przyjęto w modelach SPW Power, które posiadają dwa pionowe ślimaki i mają 18, 19, 21 lub 22 m3 pojemności. Największy, który nadaje się do wykarmienia w jednym przejeździe 165 krów, ma tylko 3 metry wysokości, co daje możliwość wjazdu nawet do niższych obór.

Te paszowozy nie potrzebują dodatkowego sprzętu do załadunku. Wszystkie rodzaje pasz mogą pobrać frezem, który jest elektronicznie kontrolowany. Dzięki temu jego prędkość automatycznie dostosowuje się do gęstości paszy – podaje firma Kuhn.

Przygotowana dawka TMR jest wysypywana na boki przenośnikiem taśmowym, który na czas pracy jest wysuwany. W trakcie przejazdów jest ukryty pod zbiornikiem, a to pozwala wjechać paszowozem nawet do takiego budynku, którego szerokość wyjazdowa nie przekracza 2,55 m. Opcjonalne wyposażenie stanowią przenośniki uchylne, które nadają się do podawania paszy do wysokich żłobów.

Prześwit podwozia wynoszący 300 mm umożliwia omijanie przeszkód i przejazd przez progi budynków inwentarskich, a zastosowanie czterech kół skrętnych sprawia, że maszyny są niezwykle zwrotne. Są też doskonale wyważone, co z kolei zawdzięczają zamontowaniu silnika z przodu. Motor ma cztery cylindry i 167 koni mocy. Maszyny zostały homologowane na prędkość 25 km/h. Komfort podczas pracy i przejazdów transportowych gwarantuje kabina Visiospace, która oferuje szybę o bardzo dużej powierzchni i najszerszym na rynku polu widzenia. Dzięki temu operator dysponuje 360-stopniowym panoramicznym widokiem.

Wszystkie modele są standardowo wyposażone w pięcioletnią funkcję łączności Kuhn Connect, która zapewnia rolnikom publikację istotnych wskaźników za pośrednictwem tablicy wskaźników umieszczonej na portalu klienta MyKUHN. Dzięki rozdzieleniu funkcji pracy (załadunek, karmienie, przejazdy itp.) i danych dotyczących zużycia paliwa, informacje prezentowane rolnikowi wskazują na postępy w redukcji kosztów użytkowania – podaje francuski producent.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcie: Kuhn

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 4/2022 na str. 64. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a