StoryEditorPorady

Bydło simentalskie - długowieczne i wydajne

08.08.2019., 13:08h
Gdy w gospodarstwie Walczaków pojawiły się pierwsze krowy rasy simentalskiej, to Ryszard Walczak miał niecałe 2 lata. Wtedy też jego rodzice przystąpili do oceny użytkowości mlecznej, która nieprzerwanie jest tu prowadzona już od 50 lat. Obecnie trzecie pokolenie, w osobach synów gospodarzy: Marcina i Sylwestra, angażuje się w hodowlę tej dwukierunkowej rasy.
 – Gdy przejmowałem gospodarstwo od rodziców, to 15 stad bydła w Jasienicy Rosielnej prowadziło kontrolę użytkowości mlecznej. Dziś pod oceną zostaliśmy tylko my. Po części ma to związek z wykruszaniem się gospodarstw, których jest coraz mniej. Inni po prostu zrezygnowali z oceny. My jednak widzimy szereg zalet z niej płynących, a w szczególności z dostarczanych tabulogramów, z których czerpiemy wiedzę na temat zdrowotności oraz tego, jak powinno wyglądać żywienie naszego stada – powiedział Ryszard Walczak.

Simentale predysponowane do wypasu

Zdaniem hodowcy, na górzyste warunki nie ma lepszej rasy od simentali. Jest ona predysponowana do wypasu i jak najlepszego wykorzystania pasz objętościowych. Zaobserwował, że przy samych paszach objętościowych, oczywiście dobrej jakości, simental może produkować bez trudności 22 l mleka dziennie. Zatem zaspokojone zostają zarówno jego potrzeby bytowe, jak i produkcyjne. W sezonie letnim krowy i jałówki popołudniami wychodzą na pastwiska. Dodatkowo w oborze sztuki dojne dokarmiane są zielonką, kiszonką z kukurydzy, sianokiszonką oraz śrutami (ze zbóż i z bobiku) wzbogaconymi o dodatek mineralno-wi...
Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 06:06