StoryEditorPorady

Jak ograniczyć problem niedoboru wapnia i magnezu w laktacji u krów?

13.11.2021., 11:11h
Dbając o właściwy poziom wapnia we krwi w okresie porodowym oraz w pierwszych dniach laktacji unikamy zaburzeń metabolicznych uwarunkowanych zbyt małym pobraniem energii.

Subkliniczna hipokalcemia jest powszechnym problemem wysokowydajnych stad mlecznych

Problemy z niedoborem wapnia i magnezu w pierwszych dniach laktacji, to od lat powszechny problem dotykający wysokowydajne krowy. Subkliniczna hipokalcemia, czyli niski poziom wapnia we krwi trwa nie tylko od dnia porodu do 48 godzin po nim, ale może przedłużać się nawet do 10. dnia po porodzie.

Dlaczego niedobory wapnia są groźne dla krów?

Wapń jest składnikiem niezbędnym dla kurczliwości mięśni i jego niedobory w organizmie w okresie okołoporodowym mogą powodować nie tylko zaleganie poporodowe, ale także zatrzymanie łożyska, zbyt powolną inwolucję macicy oraz mastitis. Gdy nie domyka się kanał strzyka, bakterie wnikają do gruczołu mlekowego. Konsekwencją niedoboru wapnia są także przemieszczenia trawieńca, bo słaba ruchliwość przewodu pokarmowego uniemożliwia usuwanie gazów z przedżołądków.
Ogólne pogorszenie funkcji mięśni powoduje apatię, osłabienie i w efekcie zmniejszenie apetytu. Oczywiście problemy krów z ketozami i przemieszczeniem trawieńca wynikają z utraty apetytu, ale ten może być między innymi konsekwencją bezobjawowych stanów niedoboro...
Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 20:01