StoryEditorPorady prawne

Jakie są zasady dziedziczenia wspólnie z rodziną męża lub żony?

13.10.2021., 16:10h
Pół roku temu zginął w wypadku samochodowym mój mąż. Nie mieliśmy jeszcze dzieci. Mąż posiadał ziemię zapisaną mu przez jego rodziców przed ślubem. Już jako małżeństwo kupiliśmy jeszcze 5 ha gruntu. Co należy mi się w spadku po mężu? Teść twierdzi, że on i jego drugi syn przejmą większość ziemi. Teściowa zmarła przed wypadkiem męża.

Czy rodzina męża również dziedziczy po zmarłym rolniku?

Istotnie, w sytuacji gdy nie mieli Państwo dzieci, dziedziczyć będzie Pani wspólnie z rodziną męża. Tak wynika  z art. 932 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z tym przepisem w braku zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku.

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, tak jak ma to miejsce w tym przypadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. W sytuacji zatem, gdy teściowa nie żyje, a do spadku jest powołany oprócz teścia jeszcze jedyny brat Pani męża, jemu przypadnie część teściowej.

Gdy którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, należy się jego zstępnym.

W przypadku gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczą...

Pozostało 58% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 23:36