StoryEditorPorady

Pasza dla krów samodzielnie przygotowywana daje niemal 50 tys. złotych oszczędności rocznie

22.08.2019., 08:08h
W gospodarstwie Bogumiły i Krzysztofa Przychodzeniów krowy utrzymywane są w stropowej uwięziówce z wąskim korytarzem paszowym. Ograniczony wjazd do obory nie powstrzymał hodowców przed wykorzystaniem w żywieniu krów wozu paszowego. Zasadniczo do zadawania PMR-u gospodarz używa kilku urządzeń.
Najstarsza część obory (powstała w 1979 roku), ma 30 m długości i 17 m szerokości. Z czasem została przedłużona o 17 m, a w rozbudowanym budynku znajduje się 80 stanowisk ścielonych słomą. Miks dla krów mlecznych sporządzany jest w wozie paszowym marki Trioliet o pojemności 12 m3.

Korytarz paszowy w połączonych budynkach jest wąski i zadawanie paszy tak dużą maszyną byłoby trudne i nieprecyzyjne. W związku z tym miks wysypywany jest na posadzkę w stodole, skąd za pomocą ładowarki teleskopowej załadowywany jest na stary samojezdny paszowóz i rozdawany krowom – mówi Krzysztof Przychodzeń.

Paszowóz ogranicza choroby metaboliczne u krów

Hodowcy podkreślają, że dzięki użyciu wozu mniej pieniędzy wydają na leczenie krów mlecznych.

Gdy zaczęliśmy używać wozu paszowego skończyły się kwasice i przemieszczenia trawieńca, z którymi dotychczas mieliśmy problemy. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach usług weterynaryjnych. W układaniu dawki pomaga nam doradca żywieniowy, opierając się o wyniki z oceny użytkowości mlecznej. Przy niekorzystnych parametrach mleka dawka jest korygowana – mówi Beata Krasnodębska – córka hodowcó...
Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:58