StoryEditorogród

Pepino i cyklantera - jak smakują i jak je uprawiać?

06.05.2022., 18:05h
Uprawiamy wiele warzyw o smacznych i wartościowych owocach. Czas sięgnąć po coś nowego. Być może przypadnie nam do gustu smak owoców cyklantery z rodziny dyniowatych albo pepino z psiankowatych.

Peruwiański rodowód cyklantery

Korilla, caigua, achocha – również pod takimi nazwami można spotkać cyklanterę. Ta jednoroczna roślina spokrewniona z cukiniami, dyniami czy arbuzami ma podobne wymagania co do warunków klimatyczno-glebowych. W naszym klimacie można uprawiać dwa gatunki, choć występuje ich wiele. W Polsce dostępne są nasiona cyklantery stopowej, jak i strzelającej, której nazwa pochodzi prawdopodobnie stąd, że po dojrzeniu owoc pęka i wysypuje nasiona. Roślinę można uznać zarówno za ozdobną, jak i warzywo, jadalne są bowiem liście, młode pędy, nasiona oraz owoce. Wszystkie młode części jada się w stanie świeżym, natomiast dojrzałe owoce po usunięciu pestek można gotować, piec, smażyć lub marynować.

Jest to roślina jednoroczna, wymaga podpór, może być również uprawiana, jak dynie czy ogórki, na płask. Wówczas będzie roś­liną płożącą. Polecana jest jednak uprawa przy podporach, ponieważ wtedy lepiej kwitnie i owocuje, a także w mniejszym stopniu pada ofiarą chorób i szkodników. Roślina tworzy pędy dorastające do 5 m, choć w warunkach naturalnych osiągają ponad 10. Dobrze się wspina, gdyż uzbrojona jest w wąsy czepn...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 17:11