StoryEditorogród

Pigwa - jak uprawiać i jakie odmiany wybrać?

25.08.2022., 12:08h
Jeszcze jest trochę czasu, by pomyśleć o uprawie pigwy, ale warto się nad tym zastanowić. Owoce tej cennej rośliny zaczynają jesienią pojawiać się w handlu, najczęściej w marketach. Po co kupować, gdy można wyhodować samemu. Często, nie wiedząc czemu, pigwa mylona jest z pigwowcem a są to zupełnie inne rośliny, choć obie należą do tej samej rodziny różowatych.

Charakterystyka pigwy

Pigwa jest drzewem dorastającym do 6 m wysokości, ale może być również prowadzona w kształcie krzewu. Ma owalne liście, zielone z wierzchu oraz szare od spodu. W zależności od odmiany, ich kolor może się różnić odcieniami zieleni oraz rodzajem omszenia. Pod koniec maja pigwa pokrywa się pięknymi jasnoróżowymi bądź białymi kwiatami o średnicy ok. 5 cm. Podczas kwitnienia wydziela intensywną acz przyjemną woń wyczuwalną nawet w promieniu kilkunastu metrów. Pigwy są samopylne a zatem nie wymagają zapylacza i mogą rosnąć samotnie, ale lepiej sadzić kilka egzemplarzy, by uzyskać lepsze owocowanie. W miejscu kwiatów tworzą się owoce i w zależności od odmiany przybierają kształt gruszki bądź jabłka, które dojrzewają w październiku. Początkowo pokryte są kutnerem, z czasem pokrywają się woskowym nalotem.
Pigwa jest rośliną samopylną, lecz dla lepszego owocowania wskazane jest sadzenie kilku różnych egzemplarzy

  • Pigwa jest rośliną samopylną, lecz dla lepszego owocowania wskazane jest sadzenie kilku różnych egzemplarzy

W jakich warunkach pigwa rośnie najlepiej?

Drzewka należy uprawiać na stanowiskach słonecznych, by owoce odpowiednio dojrzewały, ciepłych i osłoniętych od wiatrów. Jest to roślina stosunkowo niewymag...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 12:02