StoryEditorwiadomości z branży

Ślad węglowy w produkcji zbóż: szansa czy zagrożenie dla dochodów rolnika?

31.08.2022., 12:08h
Co to jest ślad węglowy? Jakie może mieć znaczenie dla polskich rolników zajmujących się produkcją zbóż? Na te pytania odpowiadał wykład dr. Lesława Janowicza z Rady Ekspertów PZPRZ podczas szkolenia dla rolników w Podgórze.

Ze zmianami klimatu mamy do czynienia na co dzień. Bardzo lekkie zimy, permanentna susza, ekstremalne zjawiska pogodowe. To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu w umiarkowanym wówczas polskim klimacie było wyjątkiem i rzadkością, dziś staje się normą, oznaczającą m.in. straty w produkcji rolnej.

Cel: zatrzymać wzrost temperatury na świecie

Naukowcy powszechnie uznają, że przyczyną zmian klimatu, przez niektórych nazywaną wprost katastrofą klimatyczną, jest działalność człowieka, a konkretnie emisja gazów cieplarnianych skutkująca wzrostem średniej temperatury na świecie.

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z przyjętym w 2015 r. Porozumieniem Paryskim ma zatrzymać wzrost temperatur na świecie na poziomie poniżej 2 stopni C, a najlepiej poniżej 1,5 stopnia. Działanie to ma zapobiec pogłębianiu się niekorzystnych zjawisk klimatycznych. Jeśli nie uda się tego zrobić, a zmiany klimatu będą postępować, to w dłuższej perspektywie doprowadzą do końca cywilizacji takiej, jaką znamy obecnie.

Pojęcie "śladu węglowego" określa wyliczenia całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu, usługi, przedsię...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 01:07