StoryEditorNawozy

Sytuacja na rynku nawozów może się jeszcze pogorszyć [ANALIZA]

Po tym, jak Rosja wezwała krajowych producentów nawozów do ograniczenia eksportu, a niektórzy producenci w Europie, jak chociażby Yara czy Borealis, ograniczyli produkcję, sytuacja na rynku nawozów staje się coraz bardziej napięta. Wojna w Ukrainie powoduje nie tylko ograniczenia eksportowe, ale także wzrost kosztów gazu ziemnego – głównego czynnika kosztowego większości nawozów azotowych. Polscy producenci zapewniają, że nawozów dla naszych rolników nie zabraknie, chociaż u wielu dystrybutorów pustki. Nasi rolnicy z niecierpliwością czekają na dopłaty do nawozów.

Grupa Azoty jest gotowa na różne scenariusze

Grupa Azoty zapewnia Czytelników "Tygodnika", iż pomimo bardzo wymagającej sytuacji na rynkach surowcowych, a przede wszystkich drastycznych wzrostach cen gazu i ich dużej zmienności, produkcja nawozów w Grupie Kapitałowej Grupa Azoty jest kontynuowana. Firma na bieżąco monitoruje dynamiczną sytuację na rynkach surowcowych i przygotowuje się na różne ewentualne scenariusze.

Jak przekazała "Tygodnikowi" do Polski nie trafiają nawozy z importu i to zarówno ze Wschodu jak i z Zachodu, gdzie wysokie ceny gazu prowadzą do ograniczania produkcji. W przypadku Rosji i Białorusi do Polski nie wjeżdżają głównie nawozy wieloskładnikowe oraz mocznik. Grupa Azoty traktuje krajowy rynek priorytetowo i dzięki temu w dużej części udaje się zastąpić naszymi nawozami te, które nie dojechały z dotychczasowego importu. Jednocześnie zapewniono "Tygodnik", iż nawozy Grupy Azoty są jednymi z najtańszych w Unii Europejskiej. Na pewno drożej było pod koniec marca w Niemczech, gdzie za tonę mocznika płaciło się od 930 do 1200 euro, fosforanu amonu 830–1200 euro/t a RSM 28% - między 640 a 850 euro/t netto.

Azoty ...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 10:15