StoryEditornawożenie

W jaki sposób leonardyty poprawią zawartość próchnicy w glebie?

14.12.2020., 13:12h
Obecnie na rynku można znaleźć dużą gamę preparatów wytwarzanych na bazie leonardytów zawierających substancje humusowe. Producenci preparatów zawierających substancje humusowe gwarantują rolnikom szybką poprawę właściwości gleby i wzrost zawartości próchnicy bez konieczności stosowania nawozów naturalnych.
Co wiemy o działaniu leonardytów? To prawda, że są jednym z najcenniejszych źródeł materii organicznej. Czy faktycznie warto sięgać po preparaty wyprodukowane na ich bazie? Czy wymienione właściwości i wpływ na glebę są potwierdzone?

Leonardyty mają przewagę nad nawozami naturalnymi

Źródłem materii organicznej w glebach są pozostałości roślinne (resztki pożniwne, korzenie roślin, poplony), nawozy naturalne i organiczne. Przewaga leonardytu nad tradycyjnymi nawozami naturalnymi i organicznymi wynika głównie z wysokiej zawartości materii organicznej i substancji humusowych (kwasów huminowych i fulwowych). Ze względu na ogromną rolę związków humusowych w kształtowaniu struktury i właściwości gleb konieczne jest regularne uzupełnianie ubytków materii organicznej w warstwie ornej gleby.

W latach 80. ubiegłego wieku utrzymanie dodatniego salda zawartości materii organicznej w glebach zapewniało regularne nawożenie obornikiem i bogatsze płodozmiany. Obecnie jest to trudne z powodu uprawy roślin w monokulturze, dominacji płodozmianów zbożowych i spadku produkcji nawozów naturalnych. Obowiązująca we współczesnym rolnictwie zasada zrównow...
Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 07:58