StoryEditorśrodki ochrony roślin

Z czego wynika szybkość i skuteczność Revysolu w zwalczaniu chorób zbóż?

26.11.2019., 15:11h
Firma BASF wiąże z nią, a konkretnie z Revysolem, wielkie nadzieje. Są pierwsze zarejestrowane fungicydy, w tym pierwszy w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami na konferencjach i spotkaniach polowych, ta wybitna substancja czynna rozpoczyna karierę i będzie ona trwała wiele lat.
Pierwszy zarejestrowany z Revysolem, to fungicyd zbożowy do zabiegów T1. Trwają prace rejestracyjne nad kolejnymi fungicydami z udziałem Revysolu do ochrony zbóż, innych roślin uprawnych oraz warzyw.

Co sprawia, że nowa molekuła jest rewolucyjna w zwalczaniu chorób?

Wiosną br. (13 czerwca 2019 roku) wyjaśniali to rolnikom m.in. dr Jarosław Nadziak i Miłosz Piotrowski na poletkach doświadczalnych w Centrum Kompetencji w Pągowie.

To co sprawia, że jest to rozwiązanie rewolucyjne, to pewność skuteczności zwalczania sprawców chorób – mówi dr Jarosław Nadziak. – Ta substancja w porównaniu z niektórymi triazolami wiąże się z patogenem 100 razy silniej, co jest dokładnie zbadane w doświadczeniach. – Ta siła wynika ze specyficznej budowy Revysolu, którego molekuła dopasowuje się do struktury patogenu. Revysol może tworzyć tzw. strukturę haka, którym chwyta i wiąże się ze sprawcą choroby i go oczywiście zabija.

Szybkość i moc działania produktu jest niesamowita – mówi Miłosz Piotrowski. – W doświadczeniach w 9. dni po inokulacji pszenicy septoriozą paskowaną liści zastosowaliśmy Revysol i po kolejnych 9. dniach od apli...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 01:41