StoryEditorZboża

Zmiany klimatu wymagają od rolników zmian w agrotechnice

12.09.2019., 08:09h
Wpływ zmian klimatycznych na polową produkcję roślin – pod takim hasłem 18 sierpnia br. odbyła się Mleczna Akademia w gospodarstwie Ewy i Bogdana Dzielińskich w miejscowości Chrostowo Zalesie w powiecie przasnyskim. Warsztaty polowe poprzedził panel dyskusyjny, który poprowadził Michał Wiech, właściciel firmy Mifarm z Wyszkowa i współorganizator Mlecznej Akademii.
W dyskusji uczestniczyli: Jarosław Klufczyński z firmy KWS, Ryszard Wojciechowski z firmy Pioneer, Stanisław Wójtowicz z firmy RAGT, Mateusz Nogaj z firmy Barenbrug, Paweł Sobolewski z firmy Syngenta, dr Adam Gleń z firmy Danko, Radosław Radulski z Hodowli Roślin Strzelce i Piotr Dziama z Saatbau Polska.

Wodę zatrzyma próchnica

Jeszcze miesiąc temu wszyscy byliśmy zatroskani, że te nasze zboża po prostu nie wypadną dobrze, ale wyszło inaczej. Zastanówmy się dlaczego tak się stało – takimi słowami rozpoczął dyskusję Michał Wiech.

Jako pierwszy głos zabrał dr Adam Gleń.

– W tym roku faktycznie pogoda była bardzo dziwna. Zresztą praktycznie każdego roku tak się zdarza. Dwa dni temu byłem na Podkarpaciu, gdzie niektórzy rolnicy nie zaczęli jeszcze żniw zbożowych, gdyż ciągle tam pada. U państwa na szczęście jest lepiej pod tym względem i rolnicy sieją już rzepak. Chciałem podkreślić, że przy suszy pojawiającej się drugi rok z rzędu najlepiej wychodzą uprawy rolników, którzy dbają o próchnicę. Jest ona buforem i jeśli jest za dużo wilgoci albo za mało, to pomaga ona rolnikowi. Skąd można wziąć próchnicę? Najlepiej gdy ...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 09:03